Další sporty

Olympijská vítězka nabádá: Vědci by měli řešit transgender problémy

Olympijská vítězka nabádá: Vědci by měli řešit transgender problémy
Taťjána Lebeděvová a Laurel Hubbardová Zdroj: koláž tn.cz / Profimedia

Problémy s transgenderem nezmizí, je potřeba jej řešit. Tento výrok pronesla ruská olympijský medailistka ve skoku dalekém Taťjana Lebeděvová. Podle ní se bude neustále diskutovat ohledně transexuálních sportovcích a jejich hladinách testosteronu.

Lebeděvová je tedy toho názoru, že by se tomuto problému měli věnovat vědci a poté vymyslet spravedlivou kategorii pro všechny, kteří mají v tomto ohledu problém.

Na letošních olympijských hrách jsme mohli sledovat kontroverzní vzpěračku Laurel Hubbardovou. Tedy prvního transgender sportovce. Kontroverzní totiž byl start v ženské kategorii. Spousta soutěžících ve stejné kategorii protestovala. Návrh na vlastní kategorie tak padal ze všech stran. Nikdo ovšem veřejně neřekl, jak by vlastně taková kategorie měla konkrétně vypadat. A to je právě to, co by podle Lebeděvové měli změnit vědci.

"Faktem je, že takoví lidé existují a my nemůžeme ignorovat jejich existenci," řekla Lebeděvová. Navíc se vyjadřuje i o problému v podobě měření testosteronu. Caster Semenyaové byl například zakázán start kvůli zvýšené hladině.

Související obsah

"Naopak někteří mužští sportovci mají testosteron nízký, a přesto musí závodit v mužské kategorii. Jsou to těžké otázky a je potřeba najít řešení. To by mělo být i etické. To je ten nejdůležitější úkol při řešení problému u transgenderu lidí," řekla Lebeděvová.


A právě jedním z řešení by mohla být nová kategorie. "Na paralympijských hrách jsme také vymysleli různé kategorie, aby to bylo fér. To stejné lze zavést i u transgender sportovců. Není jich mnoho, ale jsou," říká na závěr olympijská vítězka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma se Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.