Další sporty

Ragbista s diagnostikovanou demencí daroval svůj mozek vědě

Ragbista s diagnostikovanou demencí daroval svůj mozek vědě
Zdroj: profimedia.cz

Bývalý anglický reprezentant a mistr světa Steve Thompson se rozhodl darovat svůj mozek vědě. Poté, co mu byla diagnostikována demence, chce pomoci z ragby udělat bezpečnější sport.

Prvořadník Thompson odehrál v dresu Anglie  všechny zápasy při vítězné štaci na mistrovství světa 2003 a nad hlavu zdvihl Webb Ellis Cup. Ale ve 43letech si na žádný z těch zápasů nepamatuje, jak přiznal dříve pro BBC.

Thompson se kvůli častým nárazům a otřesům hlavy po kariéře potýká se ztrátou paměti a před rokem mu lékaři diagnostikovali demenci. Je možné, že se hráč potýká s Chronickou traumatickou encefalopatií (CTE) známou jako boxerská demence. Dlouhodobé poškození mozku je velkým tématem nejen v bojových sportech ale také v americkém fotbale.

​CTE objevil doktor Bennet Omalu, který si všiml příznaků u bývalých hráčů amerického fotbalu. Jedná se o dlouhodobé poškození vlivem mnoha otřesů mozku. Od prvotních příznaku jako ztráta paměti může vest k demenci, depresím až k sebevraždě. Nemoc lze diagnostikovat až po smrti jedince.

Související obsah

Thompson se rozhodl svůj mozek darovat vědě a výzkumu, aby pomohl najít léčbu CTE. “Obětuji svůj mozek, aby děti a lidé, které miluji, nemuseli zažít to, co já. Je to na mé generaci, abychom umožnili vědcům najít léčbu a učinit ragby bezpečnější,“ komentoval rozhodnutí darovat mozek projektu The Concussion Legacy Project britské nadace CLF. 

Thompson také patří ke skupině osmi bývalých profesionálních hráčů, kteří žalují vedoucí orgány Ragbyové unie (RFU) za nedbalost vůči zdraví hráčů.

Taková simulace je v ragby k vidění málokdy. Myslel to vážně?

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události