Hokej

Po 27 letech změna. Kdo je nový prezident IIHF Luc Tardif?

Po 27 letech změna. Kdo je nový prezident IIHF Luc Tardif?
Nový prezident IIHF Luc Tardif | Zdroj: Profimedia

René Fasel skončil jako prezident IIHF, zároveň byl uveden do síně slávy této mezinárodní hokejové organizace. V sobotu se pak volil jeho nástupce, kterým se stal kanadský rodák s francouzským pasem Luc Tardif. O koho jde?

Tardif jako mladík hrával v kanadské juniorce v soutěži OHL, ale tam za hvězdu moc nebyl. Ve dvaadvaceti letech odešel do Belgie, kde celkem dva roky nastupoval za Brusel. Od roku 1977 až do konce své kariéry v roce 1990 působil Tardif ve Francii. Hrál za Chamonix, Rouen či Caen. Hokej hrál i jeho syn, jenž se také jmenuje Luc. Většinu kariéry strávil v rodné Francii a účastnil se tří mistrovství světa. 

Po konci kariéry se Tardif starší stal hokejovým funkcionářem a začal v rodné zemi. V Rouenu, kde několik let působil, se věnoval mládeži. Nyní tento klub patří mezi nejlepší ve Francii a účastní se pravidelně Ligy mistrů. V roce 2000 byl jmenován vedoucím oddělení ledního hokeje ve Francouzské federaci.

Související obsah

O šest let později byl zvolen prvním prezidentem nově vytvořené hokejové federace ve Francii. Svou pozici obhájil v letech 2010, 2014 a 2018. Od roku 2016 byl předsedou finančního výboru IIHF. Angažuje se i ve francouzském olympijském výboru a byl vedoucím výpravy na zimních hrách v Soči 2014.

Kandidoval i Petr Bříza, ale ten v prvním kole dostal pouhých osm hlasů. Tardif vyhrál druhé kolo a poté i finále. Favoritem byl přitom Franz Reindl, ale německý deník Spiegel zveřejnil informace ohledně podezřelých plateb a možném obvinění z trestného činu. Ve finále Tardif obdržel 67 hlasů z celkových 106.


Průšvih má také prezident českého hokeje Tomáš Král:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události