Fotbal

A dost, Češi nejsou zkažené ovoce! Fanoušků Sparty se zastal i Hamáček

A dost, Češi nejsou zkažené ovoce! Fanoušků Sparty se zastal i Hamáček
Jan Hamáček a mladí fanoušci Sparty Zdroj: Profimedia

Scény, které se odehrávají po utkání mezí Spartou a Rangers, už začínají mít mimosportovní přesah. Na obranu mladých fotbalových fanoušků, kteří se přišli podívat na čtvrteční zápas, se ozvali také ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. Nelíbí se jim, že skotští zástupci přirovnávají Čechy ke shnilému ovoci.

Utkání mezi Spartou a skotskými Rangers se mělo původně odehrát před zavřenými tribunami. UEFA ale nakonec letenskému týmu udělila výjimku, když se na stadion mohlo podívat deset tisíc dětí v doprovodu svých učitelů nebo oddílových vedoucích. I přesto se musí po zápase řešit nařčení z rasismu, když se skotské straně nelíbí údajné bučení, které se ozývalo, když byl u míče Glen Kamara, který byl zainteresován i v poslední kauze s Ondřejem Kúdelou. 

Kromě toho, že se proti dění na tribunách ostře ohradili zástupci Rangers a skotská média, přilil olej do ohně také poradce Skotské fotbalové asociace Marvin Bartley. "Nejhorší na včerejších scénách v Praze je, že nejsem ani v nejmenším šokován! V žádném případě to není chyba DĚTÍ, protože se chovají tak, jak to vidí u dospělých. Jakou šanci mají, když jsou vložené do misky se shnilým ovocem," zapolemizoval si na sociálních sítích, když pod svůj příspěvek dal fotografii se zkaženými jahodami.

Související obsah

Proti tomuto nařčení se okamžitě ohradil i ministr vnitra Jan Hamáček. "Nechutný útok poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu (!) na české děti a na ČR obecně. Češi nejsou zkažené ovoce či národ rasistů. Vyzval jsem @JakubKulhanekaby si co nejdříve předvolal britského velvyslance a požadoval okamžité zastavení těchto útoků," napsal první místopředseda vlády na Twitter.

Jakub Kulhánek nelenil a okamžitě začal jednat. "A dost! Záměrné šířené nechutné urážky českých dětí v médiích a na internetu do fotbalu nepatří a do dobrých vztahů mezi dvěma zeměmi už vůbec ne. Předvolám si na pondělí britského velvyslance a budu s ním celou záležitost řešit," informoval ministr zahraničních věcí.

Kromě politických subjektů se mladých sparťanských fanoušků zastala v průběhu pátku také sama Sparta, která na svých webových stránkách vydala oficiální prohlášení. "Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné," znělo mimo jiné ve vyjádření letenského klubu. 

Fanoušci Rangers se na oslavách titulu pobili mezi sebou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události