Čtvrteční výhru Sparty v Evropské lize nad skotskými Rangers bohužel kalí nepříjemná mediální dohra. Média i fanoušci z Velké Británie kritizují Spartu, Českou republiku i děti, které byly na stadionu, za rasistické chování. Sparta se proti tomu ostře ohradila a vyzvala i svého soupeře, aby zarazil lynč na české děti. Tuto výzvu podpořil i šéf konkurenční Slavie Jaroslav Tvrdík.
Sparta na začátek prohlášení poděkovala soupeři za férový souboj a připomněla, že učinila několik kroků nad rámec povinností, aby zajistila Rangers bezpečnost. "Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné," napsala Sparta na svých webových stránkách.
"Přestaňte útočit na naše děti! Náš klub bude děti, naši budoucnost a naši pýchu, hrdě bránit. Osočování dětí v online prostoru je mimořádně zbabělé. Sledujeme v prostředí sociálních sítí i v mediálním prostoru bezprecedentní xenofobní vyjádření proti České republice, jejím občanům a dokonce i jejím dětem. Popisujete chování dětí nesprávně, přivlastňujete si právo hodnotit vyjádření emocí šestiletých dětí, které nemají ponětí o tom, co je to rasismus. Je to drzost," uvádí dále Sparta na webu.
Ve svém prohlášení Sparta neopomněla také právníka Glena Kamary, který se velmi zviditelnil při kauze Kamara vs. Kúdela a v mediálních výstupech pokračuje i nyní: "Bohužel musíme číst zoufalé útoky právníka Aamera Anwara, který se pohybuje za hranicí toho, co by si advokát měl dovolit. V českém prostředí už by se jeho jednáním zabývala advokátní komora. Jeho aktivistickým přístupem a online šikanou by se měla zabývat příslušná instituce ve Skotsku. Vyvolávání xenofobních tendencí a slovní útoky na bezbranné děti jsou za hranou morálky a slušného vychování."
Sparta dále poděkovala všem dětem, které přišly fandit, jejich rodičům a také trenérům, kteří na stadion přišli jako doprovod. Úplně nakonec Sparta dodala výzvu pro skotského mistra: "Žádáme zástupce Rangers FC, aby se podíleli na zastavení xenofobní atmosféry směřující k našim dětem, naší překrásné zemi a jejím obyvatelům."
Sparta odkaz na toto prohlášení sdílela na svém Twitteru a dočkala se okamžitě desítek reakcí. Ty v českém jazyce většinou chválí Spartu za její prohlášení, naopak ty anglické nadávají na rasistické chování.
Svého rivala podpořil také Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva pražské Slavie. "Podporujeme prohlášení Sparty Praha a plně souhlasíme s jeho obsahem," napsal Tvrdík k přesdílenému odkazu Sparty.
We support the statement of AC Sparta Prague and fully agree with its content. https://t.co/tUb09Osvfo
Na zápase Sparty s Rangers byly na tribunách přítomny pouze děti a jejich doprovod, což Sparta vyjednala jako výjimku. Původně totiž měla mít stadion prázdný jakožto trest za rasistické nadávky ze zápasu s Monakem. Pokaždé, když se ve čtvrtečním klání dostal k míči Glen Kamara, z tribun se ozývalo bučení, což si britští fanoušci vykládají jako rasismus.
Hráči Rangers FC také nejsou žádní svatoušci. Při oslavách titulu uráželi papeže.