Fotbal

Krátká paměť? Skot před lety rasisticky urážel Čecha. Dostal směšný trest

Krátká paměť? Skot před lety rasisticky urážel Čecha. Dostal směšný trest
Leigh Griffiths a Rudolf Skácel Zdroj: Profimedia

Skotští Rangers po zápase obvinili sparťanské fanoušky, kteří byli převážně tvořeni dětmi ve věku 6-14 let, že rasisticky uráželi hráče černé pleti a bývalý hráč skotského klubu Kris Boyd dokonce požaduje, aby byl letenský klub vyřazen z evropských pohárů. Podobné scény se odehrávaly i po březnovém utkání Rangers proti pražské Slavii. Ve Skotsku ale zapomínají, že když fotbalista Leigh Griffiths před sedmi lety urážel Rudolfa Skácela na základě jeho původu, netrestali zdaleka tak přísně.

Bývalý český reprezentační záložník Rudolf Skácel poprvé působil ve Skotsku v sezoně 2005/2006, kdy nastupoval za Hearts of Midlothian a ve 35 zápasech nastřílel 16 gólů. Poté si na čtyři roky odskočil, když postupně vystřídal dres Southamptonu, Slavie, Herthy Berlín a Larissy, aby se do Skotska opět vrátil. Dva roky odehrál za svůj původní klub a pak přestoupil do Dundee United, kde strávil pět měsíců, načež byl dva roky bez angažmá.

U fanoušků Hearts byl ale velmi populární, protože v jejich dresu nastřílel mnoho gólů. A když se v roce 2014 blížilo edinburské derby mezi Hearts of Midlothian a Hibernian, připletl se tehdejší útočník Celticu do jednoho z barů, kde byli fanoušci Hibernianu, kde před přestupem do Celticu taky sám působil. Společně s nimi si zazpíval písničku, která obsahovala text "Rudi Skacel is f***ing refugee" (Rudi Skácel je zk***** uprchlík)

Související obsah

Za tento čin se posléze omluvil, ale Skotská fotbalová organizace se ho rozhodla potrestat za to, že se "nechoval v nejlepším zájmu fotbalové asociace, protože na veřejnosti zpíval ofenzivní a rasistický text."

Tím trestem bylo vynechání nejbližších dvou ligových utkání a pokuta 2500 liber (v přepočtu na dnešní kurz 73 tisíc korun). Jen pro připomenutí, Ondřej Kúdela dostal za rasistickou urážku Glena Kamary, která mu do dnes nebyla prokázána, trest na deset zápasů a mnozí zástupci britského fotbalu tvrdí, že UEFA měla být ještě přísnější.

Griffiths v minulé sezoně dokonce nastoupil proti pražské Spartě v Evropské lize v dresu Celticu. V 65. minutě se gólově prosadil, když snižoval na 1:2, ale letenský celek nakonec zvítězil 4:1. Nyní skotský útočník hostuje v Dundee.

Současní hráči Rangers také nejsou žádní svatoušci. Při oslavách titulu uráželi papeže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.