Fotbal

Vyřaďte Spartu z Evropské ligy, vyzývá legenda Rangers. Pořvával i na Slavii

Vyřaďte Spartu z Evropské ligy, vyzývá legenda Rangers. Pořvával i na Slavii
Zdroj: profimedia.cz / koláž TN.cz

Utkání mezi Spartou a skotskými Rangers se sice odehrálo před dvěma dny, emoce z něj ale stále neutichly. A nic nenasvědčuje tomu, že by se tak mělo v nejbližších dnech stát. Olej do ohně přilil i bývalý útočník Rangers Kris Boyd, který ve svém článku pro web The Scottish Sun prohlásil, že by UEFA měla vyřadit Spartu z evropských pohárů. Stejné stanovisko zaujal i po březnovém zápase v případě pražské Slavie.

Britská média se v posledních dnech předhánějí v tom, které z nich se ostřeji vyjádří na téma rasismu v České republice. Podobně silná stanoviska mají i zástupci skotského klubu. Přidal se k nim nyní i hráč, který za Rangers odehrál v minulosti 172 zápasů, ve kterých vstřelil 104 gólů. "UEFA a FIFA vždy velmi rychle jednaly v případě vyřazení klubů a reprezentací ze svých soutěží, pokud se v nich odehrává válečný konflikt. Nyní je potřeba zaujmout ten stejný postoj, jsme totiž ve válce s rasismem," nebral si Boyd servítky.

"Opravdu mě bolel žaludek, když jsem slyšel, jak 10 tisíc dětí bučí na Glena Kamaru pokaždé, když byl u míče. Nikdo se nerodí jako rasista, odněkud to musí přijít," opíral se bývalý útočník do výchovy dětí, které se přišly na stadion Sparty podívat. 

Související obsah

Ve svém sloupku připomněl také březnový incident mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou. "Na stadionu bylo malé dítě s transparentem "Stojíme za Kúdelou." Ano, za tím zdiskreditovaným Kúdelou, který dostal desetizápasový trest za rasistické urážení Glena Kamary, když hrál za Slavii Praha minulou sezonu," napsal Boyd, aniž by bral v potaz, že rasismus nebyl Kúdelovi do dnešního dne nijak prokázán. 

​Boyd se ve svém textu vyjádřil i k oficiálnímu prohlášení Sparty, která se mladých fanoušků zastávala: "Ještě více šokující pro mě bylo prohlášení českého klubu, který se snažil ospravedlnit, co se ve čtvrtek večer stalo. Fakt, že nevidí nic špatného na chování fanoušků, a špatní jsou pro ně Rangers a právník Glena Kamary Aamer Anwar, je naprosto ostudný."

Související obsah

"Sparta a Slavia jsou největší rivalové, ale pokud přijde na řadu rasistické urážení černochů, stojí věrně bok po boku. Jsou nemocní. Pokud se něco podobného odehrává v Evropské lize, UEFA by měla tyto týmy ze soutěže vyloučit," zastává jasné stanovisko.

Stejný postoj měl Boyd i v březnu po zápase Slavie s Rangers, když se týmu z Edenu podařilo přes skotský tým postoupit. "UEFA musí zaujmout nejpřísnější možný postoj. Za sebe říkám, že takovým trestem by bylo vyškrtnutí Slavie z evropských pohárů," měl už tenkrát jasno bývalý útočník.

Spartu čeká v neděli jubilejní 300. derby proti pražské Slavii. Podporu letenskému klubu vyjádřil i bývalý hráč a miláček tribun Wilfried Bony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události