Motorsport

Z pádu si nic nepamatuji, říká Salač. Po otřesu mozku chce brzký návrat

Filip Salač v úterý ráno přistál na Letišti Václava Havla. Dlouhý let z USA byl sice únavný, ale oproti nedělní eskortě vrtulníkem po ošklivém pádu na okruhu v Texasu o něco příjemnější. "Cítím se, jako bych vypadl z pátého patra," prozradil pochroumaný pilot. Přečtěte si rozhovor s českým jezdcem o nepříjemném pádu, pobytu v nemocnici i o tom, kdy se znovu posadí na mašinu a komu zůstala ztracená rukavice.

Filipe, jaký byl let?
Dlouhý a jsem rád, že jsem doma. Ale kvůli časovému posunu jsme přišli o jednu noc, takže se těším do postele.

Pojďme k Velké ceně USA, havaroval jste v osmém kole, proč k nehodě došlo?
Bohužel jsme nasadili do závodu tvrdou gumu. Ta nefungovala tak, jak jsme si představovali. Bylo horko a před startem jsme si říkali, jestli by nebylo lepší dát měkkou. To jsme neudělali, a to byla chyba. Postupně jsem se propadal a jak jsem tlačil, tak jsem pak při výjezdu přidal víc plynu a nakoplo mě to. Měl jsem docela těžký pád.

Co vám v ten moment běželo hlavou?
Tam je to tak rychlé, že si nic nepamatuji. Navíc jsem se uhodil do hlavy, první minutu jsem nemohl dýchat a byl jsem v bezvědomí. Pak mě převezli vrtulníkem do nemocnice na další vyšetření. Naštěstí vše bylo dobré a ještě ten den mě pustili domu.

Naštěstí vše bylo dobré, i tak jste pěkně potlučený…
Jak jsem říkal, chvíli jsem byl v bezvědomí. Mám otřes mozku, bolí mě všechno. Bolí mě loket. Čeká mě řada dalších vyšetření. V Americe mi dělali rentgeny, ale tady půjdu k profesoru Kolářovi, co mě vyšetří důkladně. Já se cítím, jako bych vypadl z pátého patra.

Mají jezdci nějaké školení, co dělat při pádu, aby se minimalizovala šance na zranění?
Defacto se toho moc dělat nedá. Někteří jezdci dají ruce do kříže, aby si nezlomili zápěstí. Ale většinou to proběhne tak rychle, že toho pilot moc dělat nemůže.

Související obsah

Zmínil jste zápěstí, vy jste při kotrmelci ztratil rukavici. Ta se následně našla a nálezce se vám ji snažil přes sociální sítě vrátit. Máte ji?
Nemám ji a nechám ji tomu chlapíkovi, co psal ten e-mail. Je to správné, že to chtěl vrátit a je dobré, že jsou na světě takoví lidé.

Jak vlastně dopadla motorka?
Motorka v pohodě. Většinou to při velkých pádech tak bývá, když je na tom jezdec hůř, tak je motorka dobrá.

A jak to vidíte s návratem do sedla? V sezóně Moto3 zbývají tři závody a očekávalo se, že se představíte i o víkendu 7. – 10. října na Autodrom Most při vytrvalostním závodě motocyklů.
Myslím si, že na další podnik mistrovství v Moto3 v Misanu budu připravený. Teď je otázka, co Most. Já doufám, že po vyšetření budu v pořádku a budu moci jet. Velmi se těším, má být hezké počasí a těšil jsem se na české fanoušky. Doufám, že to vyjde a udělám českým fanouškům radost jak já, tak ostatní jezdci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události