Fotbal

FIFA chystá revoluci ve fotbale. Už žádné špatně odpískané ofsajdy

FIFA chystá revoluci ve fotbale. Už žádné špatně odpískané ofsajdy
Zdroj: profimedia.cz

Fotbal by se měl brzy dočkat revoluční změny, která by snížila chybovost vlivem lidského faktoru. Ředitel globálního rozvoje Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) Arsene Wenger navrhuje, aby ofsajdy místo čárových posuzovala technologie.

“Musím to ještě držet v tajnosti, ale čeká nás velký vývoj, co se pískání týče. Nyní všechno zkoumáme. Dnešní technologie umí rozeznat pěticentimetrový ofsajd“ řekl Arsene Wenger na tiskové konferenci v Paříži.

Odpískání postavení mimo hru často vzbuzuje vlnu kontroverze a mnohdy sudím nepomůže ani VAR. Uvidí se, s čím FIFA přijde, a jaké nabídne nové technologické řešení. Očekává se, že nový nástroj by měla mít FIFA k dispozici pro testování od roku 2022.

Podívejte se na fantastického Ronalda a sestřih Ligy mistrů Manchester United - Villarreal (2:1):

​Novinka by mohla být implementována už během mistrovství světa v Kataru. Nicméně obvykle se změny pro následující rok schvalují v březnu. Nabízí se tedy možnost že nová technologie bude použita až v roce 2023.

Technologie by měla rozhodčím ulehčit práci a hru učinit zase o něco spravedlivější bez rizika chyby kvůli lidskému faktoru, jako se stalo při vítězství Francie v Lize národů. Nicméně čároví by stále zůstali. Po odhalení ofsajdu s přesností několika málo centimetrů, by čárový rozhodčí dostal do hodinek upozornění a následně by zvedl praporek.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma se Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.

Krátká zpráva

Hokejový Zlín posiluje. Přichází obránce z KHL

Poslední tým hokejové Tipsport Extraligy vyztužil zadní řady. Z Dinama Riga se do Zlína stěhuje lotyšský obránce Roberts Mamčics. 26letý defenzivní hráč má zkušenosti i ze seniorské reprezentace, kde nastoupil do jedenácti zápasů. V KHL si připsal 100 startů.