Boxerské MS řeší skandál. Srbové odmítli do země pustit boxery z Kosova

Ilustrační foto: Boxerská helma a rukavice
Ilustrační foto: Boxerská helma a rukavice

Boxerské mistrovství světa ještě ani nezačalo a už řešilo velký skandál. Srbští celníci totiž nepustili přes hranice výpravu Kosova. Důvodem prý byly státní znaky, které zdobily dresy kosovských boxerů. Ti se však nedostali do země ani poté, co ožehavé symboly odstranili. Situaci proto musela začít řešit mezinárodní boxerská federace, kosovská ministryně zahraničí i srbský ministr sportu.

V srbském Bělehradě v neděli startuje mistrovství světa v boxu, které potrvá do 6. listopadu. Ještě před začátkem šampionátu však zastínila přípravy na sportovní svátek pořádná aféra. Den před oficiálním zahájením chtěli do dějiště MS přicestovat boxeři z Kosova, srbští celníci je však odmítli do země pustit.

Příčinou nešťastné události byla politika. Zaměstnancům pohraniční kontroly se totiž nelíbily národní znaky na oblečení kosovských sportovců. Ti se proto vrátili do Prištiny a symboly před dalším pokusem o vstup do Srbska odstranili. Přístup jim ale byl zamítnut i napodruhé.

Více sportovních informací najdete na našem novém instagramu!

Situací se proto okamžitě začala zabývat Mezinárodní boxerská federace AIBA, která se problém snaží vyřešit. "Kosovská boxerská federace je členem AIBA od listopadu 2014 a očekává se, že se zúčastní světového šampionátu a bude s ní zacházeno jako s kterýmkoliv jiným členem naší komunity," uvedla AIBA.

Související obsah

​Kosovská ministryně zahraničí Donika Gervalla-Schwarzová a ministr sportu Hajrullah Ceku začali okamžitě jednat a napsali srbskému ministrovi sportu. Srbské jednání označili za neférové a politicky orientované. Kosovo totiž v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, s níž srbská vláda nesouhlasí. Vadí jí i přijetí Kosova do mezinárodních sportovních organizací. Kosovští politici přesto vyjádřili přání, aby se vše co nejdřív vyřešilo a jejich sportovci měli šanci na MS normálně soutěžit.

K rodičům známého boxera se vloupali zloději:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události