šipky

Vychází historicky první česká kniha o šipkách, na co se mohou čtenáři těšit?

Fanoušci šipek zbystřete. Právě vychází historicky první česká kniha o šipkách s názvem Fenomén šipky. Ta nabídne čtenářům jedinečnou možnost poznat svět profesionálních šipek opravdu zblízka. Tento sport v posledních letech prudce nabývá na popularitě a výjimkou není ani Česká republika. Unikátní atmosféru šipek a veškerého dění okolo nich se pokusil zachytit také autor této knihy – Petr Hrubec.

Proč jsou v současnosti šipky tak oblíbené? Jak se odlišují od jiných profesionálních sportů? A co je tím "X faktorem", který z nich udělal jeden z největších sportovních fenoménů současnosti? To jsou jen některé z otázek, jež tato kniha zodpoví. "Šipky jsou jedinečné v tom, že se všichni fanoušci sejdou, sedí spolu u stolu a fandí šipkám jako sportu celkově. To je velký rozdíl oproti třeba fotbalu, kde vždycky bude půlka lidí odcházet z hlediště naštvaná," vypráví o výjimečnosti šipek autor knihy Petr Hrubec.

Ten strávil několik let poznáváním světa profesionálních šipkařů a mluvil při tom s odborníky, fanoušky i hráči, včetně těch českých. "S většinou šipkařských hvězd jsem se bavil, navázal s nimi nějaký vztah. Mluvili se mnou otevřeně, a tak jsem skrze ně mohl poznávat jejich jedinečný svět, který je dost jiný, než by se na první pohled mohlo zdát," vypráví Hrubec, mimo jiné autor šipkařských pořadů "180 s", které znáte z obrazovek Nova Sport. "Dostali jsme se i k takovým tématům, jako proč jsou hráči tak tlustí a zda pijí alkohol před zápasy. To jsou věci, o kterých se veřejně moc nemluví. Nechtěl jsem tato témata zveličovat a bulvarizovat, ale zároveň jsem se jim ani nechtěl vyhýbat. Ačkoliv mám k tomu sportu vřelý vztah a jsem jeho nadšeným fanouškem, držel jsem se žurnalistické etiky a o všem psal bez jakýchkoliv příkras," dodává Hrubec s tím, že byl mnohdy překvapený tím, co se od hráčů dozvěděl.

Související obsah

Šipkařskou komunitu pak popisuje jako otevřenou, kamarádskou a prostě "v pohodě". I proto se rychle spřátelil s nejlepšími českými hráči Karlem Sedláčkem, Adamem Gawlasem a také Pavlem Jirkalem, kteří mu pomohli nahlédnout ještě více za oponu tajemného světa profesionálních šipek. A ještě jeden muž měl na vzniku knihy velký podíl. Byl jím Pavel Korda, komentátor šipek Nova Sport a pořadatel exhibicí Prague Darts Masters. Byl to právě Korda, který Hrubce nakazil šipkařskou vášní. Spolu pak několikrát vyrazili do německého Frankfurtu točit rozhovory se slavnými šipkaři. Proto v knize naleznete exkluzivní výpovědi hvězdných hráčů, jako jsou Gerwyn Price, Michael van Gerwen nebo Peter Wright. "Pavel je tomuto sportu absolutně oddaný. On pro šipky doslova dýchá a má velký podíl na růstu tohoto sportu v České republice. Díky němu jsem také mohl vidět jiný pohled na ten šipkařský kolotoč – z jeho pozice funkcionáře, pořadatele akcí a manažera," pochvaluje si autor knihy Fenomén šipky.


Legenda šipek Phil Taylor:

Zdroj: PDC

Kniha pojednává nejen o příčinách té nezaměnitelné atmosféry, která panuje v halách, ale také veškerém dění okolo šipkařského fenoménu. Vykresluje klíčové postavy tohoto sportu a jejich důležitost pro bezprecedentní růst, který šipky momentálně prožívají. Ať už jde o promotéra Barryho Hearna, mnohonásobné světové šampiony Phila Taylora a Michaela van Gerwena, či dámskou senzaci Fallon Sherockovou, jež jako první žena historie porazila muže na mistrovství světa. Hrubec se v knize dostává i hlouběji pod pokličku a zabývá se takovými tématy jako je mentální příprava šipkařů a zvedající se zájem o spolupráci se sportovními psychology.

Také se zabývá otázkou, proč mají fanoušci k šipkařům mnohem blíže než k jiným profesionálním sportovcům či strmým růstem prize money a co tato skutečnost může pro šipky v budoucnu znamenat. "V rámci šipek vznikla specifická subkultura, která ale neskutečně vyrostla, jelikož do tohoto sportu přiteklo hrozně moc peněz. Šipky jako takové se za posledních 20 let příliš nezměnily, jenže tehdy nikoho nezajímaly. Ale s tím, že se do nich nalily peníze, tak vzbudily enormní zájem fanoušků. Najednou ten milimetr na terči může činit rozdíl třeba milionu korun. I toto téma v knize rozebírám," uzavírá autor Petr Hrubec.


Nizozemský fenomén –⁠ šipkař Michael van Gerwen:

Zdroj: Fenomén šipky

Pokud vás zajímá, co vše stojí za současným boomem šipek ve světě, ale i v České republice, co tento sport čeká v budoucnosti a chcete lépe poznat všechny hvězdy včetně našich borců Adama Gawlase a Karla Sedláčka, tahle kniha je přesně pro vás.


Čerstvým mistrem Evropy v šipkách je Rob Cross:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.