Ostatní sporty

Medaile pro Ledeckou a spol. Peking odkryl design olympijských kovů

Přesně sto dní před startem zimních olympijských her v Pekingu ukázali organizátoři podobu medailí, které získají nejlepší sportovci v jednotlivých disciplínách. Slavnostního odhalení cenných kovů se vedle olympijské vítězky Zhang Yufei zúčastnil i čínský vicepremiér Han Zheng. Design propojuje olympijské i čínské symboly a motivy.

Za několik měsíců to vypukne. V čínském Pekingu se od 4. do 20. února 2022 uskuteční XXIV. zimní olympijské hry a organizační výbor představil sto dní před jejich zahájením cenné kovy, o které budou sportovci bojovat v řadě disciplín.  

Medaile nesou název "Tongxin", což znamená "společně jako jeden". Jednu stranu zdobí koncentrické kruhy, které odkazují na tradiční čínskou filozofii a harmonii mezi nebem, zemí a lidským bytím. Kruhy zároveň symbolizují i kruhy olympijské. Vnitřní kruh pak znázorňuje olympijského ducha. Design je navíc doplněn vzorem sněhových vloček a mraků. 

Související obsah

Na druhé straně je znak her s jejich oficiálním názvem v čínštině. Kruhy, které obklopují střed, symbolizují hvězdné dráhy. Hlavní obrázek odkazuje na nebeskou mapu a vyjadřuje přání, aby sportovci excelovali na hrách jako hvězdy.  

Celý design byl inspirován čínským nefritovým diskem s kruhovým otvorem uprostřed a vzdává i hold medailím z letní olympiády, která se v Pekingu konala v roce 2008. "Jakmile budou atleti držet medaile ve svých rukách, zažijí dotek čínské kultury," řekl podle čínského serveru NEWS šéfdesignér Hang Hai. Sportovci se tak mají na co těšit. 

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.