Další sporty

Olympiáda bez vzpírání a boxu? Výbor o budoucnosti obou sportů brzy rozhodne

Olympiáda bez vzpírání a boxu? Výbor o budoucnosti obou sportů brzy rozhodne
Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní olympijský výbor zvažuje vyřazení boxu a vzpírání z olympijských sportů pro nadcházející letní hry v Paříži. Důvodem je špatná správa a vedení daných sportů.

Box byl provozován už ve starověkém Řecku a byl jednou z prvních olympijských disciplín vůbec. Oficiální debut měl v roce 1904. Vzpírání dokonce o osm let dříve na prvních hrách moderního formátu v Athénách.

Nyní hrozí, že by oba sporty chyběly za dva roky v Paříží. Důvodem je pochybné fungování obou světových federací a špatná správa veřejných věcí. "Jsme tím znepokojeni, v současnosti je sledujeme," řekl ve čtvrtek 28. října prezident Mezinárodního olympijského výboru (IOC) Thomas Bach. "Rozhodnutí, kterým sledujeme dobro sportovců, učiníme co nejdříve," dodal.

Související obsah

Na začátku podzimu nezávislé vyšetřování, které nařídila boxerská asociace AIBA, ukázalo, že výsledky na letní olympiádě v Riu byly zmanipulované a předem bylo určeno, kdo má vyhrát. Důvodem k ovlivňování výsledků měl být finanční profit pro jednotlivé národní federace.

Pozornost například přinesla prohra irského boxera Michaela Conlana, který ve čtvrtfinále váhovky do 56 kg podlehl ruskému sokovi Vladimiru Nikitonovi. S rozhodčími se loučil vztyčeným prostředníčkem. A po pokutě čtvrt milionu korun přestoupil mezi profesionály.

Rovněž vyšetřovatel Richard McLaren uvedl, že Rio nemuselo být jediným případem korupce v boxu. K ovlivňování rozhodčích a předem domluveným výsledkům mohlo docházet už na kvalifikačních turnajích či čtyři roky předtím v Londýně.

Související obsah

Hlavním viníkem měl být tehdejší předseda asociace Wu Ching-Kuo. Tchajwanský funkcionář byl v čele AIBA jedenáct let. Suspendován byl v roce 2017.

Mezinárodnímu olympijskému výboru se nelíbí ani fungování vzpěračské federace. Dříve toho roku Bach uvedl, že IOC potřebuje vidět na mezinárodní úrovni určitě změny. 

Kdyby olympiáda přišla o vodní slalom a judo, Prskavec s Krpálkem by mohli začít moderovat Sportovní noviny. Takhle jim to spolu šlo po návratu z Tokia:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události