Motorsport

Boj proti rasismu je moje poslání, říká Hamilton. Motivuje ho při závodech

Boj proti rasismu je moje poslání, říká Hamilton. Motivuje ho při závodech
Lewis Hamilton Zdroj: Profimedia

Lewis Hamilton prohlásil, že našel smysl svého života v propagaci antirasismu a prosazování diverzity ve Formuli 1, což mu pomáhá udržet si formu na trati. "Proč jsem jediný černý jezdec, který se prosadil do Formule 1? A navíc jsem vepředu? Musí existovat větší důvod proč jsem tady, říká sedminásobný mistr světa.

Lewis Hamilton momentálně svádí tuhý boj s Maxem Verstappenem o titul mistra světa. Pro zkušeného Brita by to byl už osmý úspěch, zatímco mladý Belgičan by slavil úplně poprvé. Mimo závody na trati má Hamilton jiné priority, které momentálně ještě nejspíše staví před zápolení na okruhu.

Boj proti rasismu mu při závodění pomáhá. "Je to můj nový smysl života a mám pocit, že mi to při závodění dává větší životnost, protože je zde mnoho práce, kterou musíme udělat. Závoděním se pouze živím, tohle je něco jiného," řekl Hamilton.

Související obsah

​Součástí Hamiltonových cílů bylo založení Mise 44 s odkazem na závodní číslo, které má na svém voze. Jedná se o nadaci, která podporuje děti z nedostatečně zastoupených skupin. Do projektu vložil 20 milionů liber (600 milionů korun) s cílem financovat vědu, technologii, strojírenství a matematiku také ve Formuli 1.

Podle Hamiltonových slov má někdy těžké dny, kdy se mu nechce trénovat a právě jeho projekty mimo závodní okruhy mu pomáhají udržet motivaci a dávají mu vizi, co bude dělat, až skončí s Formulí 1.

Související obsah

"Určitě byly chvíle, kdy jsem si nebyl jistý, jestli chci se závoděním pokračovat a neměl bych dělat něco jiného. Ale myslím, že jsem smysl života našel v minulém roce," řekl Hamilton. "Nyní mám pocit, že mám v životě nějaké poslání a nejde jen o vyhrávání šampionátů a závodů. To je všechno skvělé, ale hlavní je, že mohu skutečně ovlivnit mladé lidi a pomoci jim," doplnil. 

Sedminásobný mistr světa je jediným jezdcem tmavé pleti, který kdy závodil ve Formuli 1. "Je mi 36 let. Přemýšlel jsem, proč já?," ptá se sám sebe. "Proč jsem jediným černým jezdcem, který se prosadil do Formule 1 a navíc je v ní úspěšný? Musí existovat větší důvod, proč jsem tady," odpověděl si. 

Hamilton spolupracoval s Královskou akademií inženýrství, která v červenci zveřejnila zprávu, jež odhalila, že méně než jedno procento lidí pracujících ve Formuli 1 jsou černoši.

Lewis Hamilton startuje monstrum Project One

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sáblíková v závodě na 3 000 metrů pátá, opět vyhrála Schoutenová

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila v závodě na 3000 metrů v Salt Lake City na 5. místě. Další zastávce Světového poháru vévodila Nizozemka Schoutenová, která vyhrála před druhou krajankou De Jongovou, třetí skončila Norka Wiklundová.

Krátká zpráva

Obránce Pardubic zapsal proti Třinci pět bodů, zlínský bek zase vstřelil hattrick

Hokejové Pardubice dokázaly ve 29. kole Tipsport extraligy porazit vedoucí Třinec. Přičinil se o to zejména obránce Košťálek, jenž si připsal pět asistencí. To Sparta zase padla s posledním Zlínem, za který zářil obránce Daniel Gazda. Zlínský bek vstřelil hattrick a navrch přidal jednu přihrávku. Výsledky Tipsport extraligy: Litvínov – Olomouc 3:4 Plzeň – Karlovy Vary 3:2 Vítkovice – Hradec Králové 1:2 v prodloužení Brno – Kladno 5:2 Pardubice – Třinec 6:3 Sparta – Zlín 4:6