Hokej

Jaroslav Bednář v nové funkci: Slavia má pořád jméno. Problém? Nejsou hráči

Jaroslav Bednář v nové funkci: Slavia má pořád jméno. Problém? Nejsou hráči
Bývalý hokejista Jaroslav Bednář zastává ve Slavii funkci sportovního manažera. Zdroj: HC Slavia Praha

Ještě loni válel na ledě v dresu Slavie. Po uplynulé sezoně se rozhodl definitivně pověsit brusle na hřebík a užívat si hokejový důchod. Bez sportovního prostředí ale dlouho nevydržel. Bývalý útočník Jaroslav Bednář se vrhl do role sportovního manažera. A kde jinde než v Edenu, kde je jeho jméno nesmrtelné. Jak si v nové funkci vede, co ho na práci baví a jaká úskalí přináší? O tom se rozpovídal v obsáhlém rozhovoru. Zmínil se také o stavu české mládeže, slávistických nadějích na postup nebo chystané rozlučce s bohatou kariérou.

Po konci kariéry vaše jméno na chvíli vypadlo z hokejového dění. Nedávno jste se vrátil na scénu a stal se sportovním manažerem Slavie. Jak jste se k této funkci dostal?

Dělal jsem to už v Hradci, a když jsem ve Slavii na jaře skončil kariéru, byl jsem osloven, jestli bych ve Slavii nechtěl zůstat v nějaké jiné funkci. Konkrétně ve funkci asistenta trenéra mládeže. Jelikož jsem už měl rozjetou jinou aktivitu, která je časově velice náročná, tak jsem poděkoval majiteli za nabídku, ale musel ji z časových důvodů odmítnout, protože bych se té práci nemohl věnovat naplno, což by z mého pohledu absolutně nebylo přípustné. Nicméně jsem věděl, že na zápasy stejně chodit budu, sledoval jsem každé utkání. S majitelem jsem byl v kontaktu nepřetržitě, jelikož máme i mimohokejový vztah. Pak přišlo období, kdy se týmu úplně nedařilo. Po výborném začátku mi jednoho dne Standa Tichý zavolal, jestli bych byl ochoten přistoupit na nabídku sportovního manažera a já kývnul.

Stejný post jste předtím zastával i v extraligovém Hradci.  Proč jste se vydal zrovna tímhle směrem? A nepřemýšlel jste třeba i o trénování?

Sportovní manažer vlastně je vlastně člověk, který si sice vleze na druhou stranu řeky, ale pořád zůstává v kontaktu se sportovním úsekem, chodí na tréninky, na zápasy a pořád je v kontaktu s hráči. Když jsem končil v Hradci, tak jsem si přál takovou funkci zastávat a bylo mi to umožněno. Splnil se mi tím velký sen. Dělám práci, která mě ohromně baví. Otázkou je, jestli jsem schopný, jestli to můžu dělat a budu v tom dobrý. To se ukáže. O trénování jsem nepřemýšlel.

Každý fanoušek si náplň vaší práce asi dokáže zhruba představit. O co konkrétně se ale staráte a co zajišťujete?

Původně jsme se s majiteli bavili o tom, že bych pomohl doplnit a zkvalitnit kádr A mužstva. Ve finále to dospělo i k tomu, že už sleduju i mládež, především dorost a juniorku, a dívám se, kteří hráči jsou připraveni do tréninku s A týmem, a kteří jsou potenciálně připravení na další sezonu. Je tu i ta možnost, že pokud se týmu bude dařit a bude se pohybovat v klidných vodách, vyzkoušeli bychom některé hráče i v letošní sezoně.

Související obsah

Hodně věcí musíte řešit s trenéry a dalšími členy realizačního týmu. Jak mezi sebou máte nastavené fungování?

Trenéry nechávám stoprocentně pracovat. Nikdy se nestane, že bych jim něco nakazoval. Třeba ohledně sestavy. Vždycky se na ni jen zeptám. Udržujeme nepřetržitou komunikaci, všechno spolu řešíme. Máme to tu nastavené tak, že spolu všichni komunikujeme, a to na úrovni celého klubu - ať se jedná asistenty trenéra, trenéry brankářů nebo trenéry mládeže. Myslím, že to je standardní ve všech klubech. Trenéři mají naši důvěru a jsou zodpovědní za sestavu a výkony hráčů, já jsem pak zodpovědný zá výkony trenérů a majitelům klubu za předvedenou hru a chod týmu.

Můžete se pyšnit bohatou kariéru a vaše jméno je v hokeji pojem. Navíc se můžete pyšnit řadou kontaktů. Pomáhá vám to při jednání?

Je pravda, že kontakty tam jsou. Hodně hráčů je dnes v pozicích trenérů a manažerů a člověk je s nimi neustále v kontaktu. Vazby tomu pomáhají. Značně se projeví třeba ve chvíli, kdy se bavíme s některými extraligovými kluby, které mají hráče po zranění nebo široký kádr s hokejisty, které by chtěly ohrát. Furt tam ty kontakty jsou a my se je snažíme využívat.

I přesto ale určitě narážíte na různé překážky a problémy. Jaký je ten největší?

Jsou jím samotní hráči. Doba je bohužel taková, že hráči nejsou. Je extrémně náročné sehnat kluky, kteří by doplnili nebo zkvalitnili kádr. Obzvlášť v mládežnických kategoriích. Bylo by to velice dobré ke zvýšení konkurence i výkonů stávajícího mužstva, ale jak jsem říkal, hráči nejsou. A když jsou, tak týmy nejsou úplně ochotné oslabovat a posilovat konkurenci. V juniorce přeci jen padá pět mužstev.

Uvedl jste, že hráči nejsou. Mládež navíc v posledních letech celkově nezažívá dobré období. Ubývá talentů i hráčů v NHL a zahraničí. Čím je to způsobené?

Problém je dlouhodobě známý. Jsou to všechno výsledky toho, jak se pracuje s mládeží. Mládež se hokejově nevyvíjí tak, jak to bylo v dobách zlaté generace. Výkony tam nejsou. Takže kvalita slábne a hráči nejsou.

Související obsah

Český hokej vyzkoušel už spoustu způsobů, jak vývoj mládežnického hokeje zase rozjet a vylepšit. Zatím se to moc nedaří. Co by podle vás pomohlo?

Já jsem si stoprocentně jistý, že pomůže zúžení soutěží. To je jediné, co by mohlo fungovat. Bude větší konkurence a větší tlak na hráče. Je to cesta, jak český hokej zvednout. Ale všechno to jde od mládeže.

Vraťme se zpátky ke Slavii. Ta po pádu z extraligy už několik let hraje druhou nejvyšší soutěž. Je značka sešívaného klubu stále pojem?

Slavia má i nadále velké jméno. Všichni si jsou vědomi toho, že to není extraligové mužstvo, ale ta značka je pořád veliká.

Týmu by určitě slušel návrat do nejvyšších pater českého hokeje. Jak se na opětovný postup do extraligy díváte? Patří mezi vaše cíle?

Všechno se odvíjí od toho, jaké hranice a možnosti Slavia má. V případě, že člověk přijde do funkce a mužstvo je na sestupových pozicích, se asi těžko bude kalkulovat s tím, že mužstvo má v té sezoně naději na postup. Tuhle sezonu bych se na to díval v uvozovkách skepticky. Chtěl bych ji odehrát tak, aby se mužstvo zrehabilitovalo a dostalo se z těch vod, kde bohužel bylo v momentě, kdy jsem do funkce nastoupil. Tomu týmu věřím. Vím, že úvod sezony mělo výborný a nechápu, jak je možné, že se po sedmizápasové šňůře proher dostal do krize, která by absolutně být vůbec neměla. Vzhledem k tomu, jaké mužstvo tu je. Je to o tom, jak ten tým zvednout a jak s ním pracovat, aby kluci měl standardní a dlouhodobě kvalitní výkonnost

V hokejové kariéře vás čeká ještě jedna milá povinnost. Speciální rozlučka, kterou budete mít společně s Markem Tomicou. Jak dlouho jste o ní uvažoval?

S nápadem přišli majitelé klubu a tiskový mluvčí Jakub Mezlík. Já jsem byl mile překvapen a chtěl bych jim poděkovat. S Markem Tomicou nás to oba moc potěšilo. Doufám, že okolnosti dnešní doby dovolí a utkání se podaří uskutečnit. Je naplánováno na 18. prosince a snažíme se na něj sestavit tým osobností. Není to jen o hokejistech. Budou tam i velice známá jména z fotbalového prostředí. Některé tváře už byly odtajněny, některé teprve budou. Všechny bych chtěl pozvat, protože si myslím, že ten zápas bude veliká show. Připravujeme to tak, aby si to všichni užili a bylo to fajn. Moc se těšíme.

Související obsah

Můžete prozradit, kdo už vám potvrdil účast a s kým ještě jednáte? Na jaké sportovce se fanoušci můžou těšit?

Na rozlučku jsme pozvali Romana Červenku, Petra Nedvěda, Martina Ručinského, Michala Supa, Viktora Ujčíka či Tomáše Vlasáka. Máme přislíbenou účast Jardy Modrého. Zároveň chci oslovit Romana Turka. Věřím, že by spolu přijeli a dali si s námi chvíli sportu a pak dobré pivo. Chci také oslovit kluky ze Slovenska, se kterými jsem byl v Los Angeles. Z fotbalových osobností by měli dorazit Vladimír Šmicer, Patrik Berger, Horst Siegl či Jiří Novotný. Další jména postupně vyplují, aby se fanoušci měli na co těšit.

Nastoupíte do své rozlučky takříkajíc z jedné vody načisto? Nebo chodíte trénovat a udržujete se? A nenapadlo vás nastupovat ještě v některé z nižších soutěží? Už jen kvůli typické soutěživosti.

Chodím trénovat. Bez pohybu bych být nemohl. Kdybych se nehýbal, měl bych váhu o deset kilo jinde. A hlavně by se mnou bylo k nevydržení, protože nevydržím na místě. Chodím hrát fotbal, s kamarády na tenis i na led. Co se týče hraní, byl jsem v jednu dobu v kontaktu s jedním mužstvem z krajské soutěže, ale tam jsme se nedohodli. Naplňuje mě tenis, stará garda v hokeji i fotbal. Chodím hrát III. třídu a tam si soutěživost vynahradím.

Zatímco Jaroslav Bednář už kariéru ukončil, Jiří Novotný se rozhodl znovu obléct brusle a pomoct Motoru:

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události