Hokej

Lenera bych neurážel, kritizuje Hadamczik Zábranského. Hašek souhlasí

Lenera bych neurážel, kritizuje Hadamczik Zábranského. Hašek souhlasí
Zdroj: Mediafax

Pro někoho hrdina, pro někoho hyena. Slavomír Lener před nedávnem skončil ve všech svazových funkcích. Údajně prý proto, že vytkl Tomáši Královi spolupráci s StB. Důsledkem toho přišel vyhazov. Ke kauze se vyjádřil šéf brněnské Komety Libor Zábranský, jenž označil Lenera za lidskou nulu. Další hokejové persony ale jeho slova mírní. Já bych ho takhle neurážel, řekl bývalý trenér reprezentace Alois Hadamczik. Musím jen smeknout klobouk, uvedla brankářská legenda Dominik Hašek.

Vody českého hokeje rozvířila další nepříjemná kauza. Po dlouhých letech skončil ve strukturách svazu Slavomír Lener. O jeho osudu však prý nerozhodly sportovní výsledky, ale rozepře s prezidentem svazu Tomášem Králem.

"Na svazu už nejsem, ale znám tam spoustu lidí. To, co vím, jsem slyšel od lidí, kteří jsou ve výkonném výboru. Sláva Lener měl před výkonným výborem říct panu Královi, že by měl kvůli své minulosti u StB odstoupit. Pan Král mu na to prý řekl, ať jde na oddělení personalistiky a rozváže smlouvu," potvrdil bývalý trenér národního týmu Alois Hadamczik domněnku, o níž se mluví v hokejových kuloárech, pro TN.CZ.

Více informací ze světa sportu najdete i na našem novém Instagramu.

Lenerova kauza se neobešla bez odezvy a vyvolala spoustu rozporuplných reakcí. Šéfa brněnské Komety Libora Zábranského vyloženě naštvala. Bývalý obránce se nechal v rozhovoru pro iSport.cz slyšet, že jeho chování nechápe a Lener je pro něj z lidského hlediska nula.

Dlouholetého svazové funkcionáře zkritizoval kvůli tomu, že i když neměl sportovní výsledky, Král ho na svazu vždycky podržel a výtky se snášely na jeho hlavu, místo aby za ně nesl odpovědnost sám Lener. Navíc se podivoval nad tím, proč se "bojovníkem za čistotu" nestal dřív, když byla informace o spojení s StB volně dostupná na internetu.

Související obsah

Další hokejové osobnosti však se Zábranského ostrými slovy nesouhlasí. Podle Dominika Haška se Lener zachoval nejlépe, jak mohl. "Pan Lener chtěl v tomhle případě to nejlepší pro český hokej. Já to sám pociťuju, jak si z nás lidi dělají srandu. V žádném případě s výroky Libora Zábranského ani v nejmenším nesouhlasím," uvedl.

"Jestli pan Lener dokázal přijít sám osobně a říct panu Královi, že mu doporučuje, aby odešel z čela Českého hokeje, protože jeho spolupráce s StB vrhá velmi špatný stín na celé hokejové hnutí, tak před ním smekám klobouk. Já sám nevím, jestli bych to dokázal. Spíš si toho člověka musím o to víc vážit. Protože tady nejde o nějaké osobní ambice, ale vyloženě o český hokej. Po tom, co jsme se dozvěděli, měl Tomáš Král odstoupit," odhalil svůj pohled na věc olympijský vítěz z Nagana pro TN.CZ.

Podobně mluvil i bývalý trenér národního týmu Alois Hadamczik. "V situaci, kdy je Sláva Lener propuštěn proto, že měl výtky k postavení pana Krále v politickém životě, to není správné. Kdyby ta výtka přišla z profesního důvodu třeba po čtyřech letech, tak bych to respektoval. Ale když to přišlo jenom z tohoto důvodu, je to špatně."

"Kdyby pan Lener neřekl, že je to ostuda, že byl pan Král členem StB, tak by ho nepropustil a nechal by ho na svazu dalších deset let," prohlásil. "V žádném případě bych Slávu Lenera takhle neurážel," zareagoval navíc na slova Zábranského.

Související obsah

"Další věcí je, že výkonný výbor zvedne ruku pro to, aby člověk, který nemá sportovní výsledky, a je navíc takto označován, pokračoval dál. To taky není v pořádku," dodal.

Hašek i Hadamczik se navíc shodli na tom, že i když neměla Lenerova práce ve sportovním úseku očekávané výsledky, s kauzou by neměla vůbec být spojována. To, že Král nad Lenerem držel ochrannou ruku i přes řadu neúspěchů, by nemělo mít vliv na to, jak se ke skandálu s StB postavil. "Když nám Lener z pohledu výsledků své práce neseděl, tak jsme ho měli odvolat před deseti lety a nečekat na to, až se vyjádří ke stranické minulosti předsedy," řekl Hadamczik.

​Další zajímavé informace ze světa sportu najdete i na našem novém instagramu.

"Jsou to dvě věci, které spolu naprosto nesouvisí. Ale naprosto. S tím, že mládež neměla výsledky, můžu souhlasit. Platí to na mezinárodním poli u mládeže, ale i u dospělého nároďáku. Netroufnu si to ale hodnotit, protože nepracuju na svazu a vidím jenom zvenčí, do jaké míry to byla Slávova vina a do jaké míry těch ostatních. Pan Lener na tom ale má určitě svůj podíl. A musím říct, že na tom máme podíl všichni, kteří jsme to nedokázali mladší generaci předat tak, jako to dokázaly ty předešlé generace předat nám," zaznělo od dvojnásobného vítěze Stanley Cupu.

Související obsah

"Třináct nebo čtrnáct let člověk upozorňuje na to, že struktura výchovy mladých hráčů je špatná, ale vždycky tomu někdo velí. A ten, kdo tomu velí, zaměstnává lidi. A házet dneska všechno na Lenera by mi připadalo absurdní," uzavřel Hadamczik.

Českým hokejem nedávno otřásl skandál. Prezident svazu Tomáš Král spolupracoval s StB:

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události