Fotbal

Ať padají hlavy. Sudí i s VARem chybovali, Bohemka žádá tvrdé tresty

Ať padají hlavy. Sudí i s VARem chybovali, Bohemka žádá tvrdé tresty
Zdroj: Profimedia

Sobotní duel 14. kola Fortuna ligy mezi Libercem a Bohemians má dohru. Vedení pražského celku se v otevřeném dopise ohradilo proti dvěma verdiktům rozhodčích, které podle klokanů hrubě poškodily klub a ovlivnily výsledek. "Jsme ochotni akceptovat přijatá prvotní rozhodnutí hlavního rozhodčího. Naprosto nepřijatelné je pro nás však selhání kontrolního mechanismu, kterým by VAR měl být," stojí v prohlášení mužstva z Ďolíčku.

Komise rozhodčích klokanům dala za pravdu. Bohemians se ohradili proti výkonu rozhodčích v sobotním utkání s Libercem, kteří i přes možnost použití technologie VAR selhali v posudku dvou situací. Nejprve nesprávně uznali branku Slovanu na 1:0, poté Pražanům odepřeli penaltu po nebezpečném zákroku na Martina Dostála.

Kluboví představitelé nejprve nechali podle informací na klubovém webu opadnout emoce, pak sepsali otevřený dopis Ligové fotbalové asociaci a Komisi rozhodčích FAČR. "S klidnou hlavou můžeme konstatovat, že se cítíme velmi poškozeni řízením utkání ze strany hlavního rozhodčího utkání Marka Radiny, VAR Václava Štěrby a AVAR Jana Hurycha. Máme k dispozici také stanovisko Komise rozhodčích FAČR, které nám dává za pravdu."

Představenstvo zároveň uvedlo, že chyby by byly za jistých okolností omluvitelné. V případě pomoci VARu ale nikoliv. "Jsme ochotni akceptovat přijatá prvotní rozhodnutí hlavního rozhodčího Radiny z hrací plochy."

Související obsah

"Obě situace byly zahrány v rychlém sledu a rozhodčí utkání nemusí mít stoprocentně nejlepší pohled na hru. Naprosto nepřijatelné je pro nás však selhání kontrolního mechanismu, kterým by VAR měl být. Z těchto důvodů se cítíme v utkání zásadním způsobem poškozeni," píše se v dopise.

Vedení klokanů se postavilo i za kouče Luďka Klusáčka, který se o rozhodčích nelichotivě vyjádřil už na pozápasové tiskové konferenci. "Plně stojíme za vyjádřením hlavního trenéra Luďka Klusáčka, ve kterém zmínil buďto úmysl rozhodčích poškodit klub Bohemians, nebo naprosté profesní selhání v daných okamžicích. Obě varianty jsou pro nás nepřijatelné a poškozují nejen klub Bohemians, jeho hráče, sponzory a fanoušky, ale především celý český fotbal."

V otevřeném dopise zazněl také navrhovaný trest, který by celek z Ďolíčku sudím udělil. A to i s vysvětlením. "Ať už byla pochybení způsobena úmyslem či neumětelstvím, obojí je pro nás nepřijatelné na úrovni profesionálního fotbalu. Nota bene s kontrolním mechanismem VAR. Proto požadujeme pro hlavního rozhodčího Marka Radinu adekvátní trest."

Související obsah

"Rozhodčí VAR Václav Štěrba a AVAR Jan Hurych dle našeho soudu pochybili takovým způsobem, který je nepřijatelný nejen pro profesionální soutěže. Proto žádáme jejich trvalé vyřazení z listiny rozhodčích pro profesionální soutěže organizované Ligovou fotbalovou asociací," zazněl návrh na tvrdé potrestání.

Václav Štěrba se za svá pochybení už v úterý omluvil. Podle Bohemians je však jeho veřejná omluva neakceptovatelná: "Vyjádření lítosti VAR Václava Štěrby zveřejněné v médiích v úterý 9. listopadu 2021 pro nás není dostatečnou omluvou jeho pochybení. Existují přísloví, že chybami se člověk učí a chybovat je lidské. S tím naprosto souhlasíme. Ovšem důraz klademe také na rčení, že za chyby se platí." Teď už záleží jen na tom, jak se k tomu patřičné orgány postaví. 

Když nemáš VAR, zeptej se fanouška. Takhle to vyřešil rozhodčí v nižší soutěži:

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události