Závěr s "bůrem". Češi nezvládli ani duel s Ruskem a na Karjale skončili poslední

Zápas Karjala Cupu mezi Ruskem a Českem. | Zdroj: Profimedia.cz

Třetí zápas, třetí prohra. Čeští hokejisté uzavřeli Karjala Cup další porážkou. Tentokrát nestačili na Rusko a se sbornou prohráli 5:2. Na úvodním turnaji Euro Hockey Tour tak český národní tým skončil bez zisku jediného bodu poslední.

Češi po dvou porážkách změřili v posledním zápase síly s Ruskem a navrch měl už od začátku soupeř. Zkraje 4. minuty sborná předvedla parádní přesilovkovou kombinaci, kterou vyšperkoval gólovou ranou z levého kruhu Alexandr Jelesin. Na druhé straně mohl srovnat skóre Stránský. Ten se pokoušel prosadit z dorážky, Šugajev ale včas zakročil betonem.

Přestože si český národní tým následně vypracoval několik dobrých příležitostí, žádnou z nich nedokázal přetavit ve vyrovnávací branku. Necelé tři minuty před sirénou tak udeřili opět Rusové. Kousal vyfasoval od rozhodčích dvě minuty za podrážení a sborná početní výhodu znovu využila. Chusnutdinov našel parádní přihrávkou zprava Dmitrije Voronkova, jenž z hranice brankoviště doklepl kotouč do sítě.

Prostřední periodu načali svěřenci trenéra Pešána přesilovkou a v obranném pásmu soupeře si vytvořili slušný tlak. Tečovaná střela ale skončila ve výstroji ruského brankáře. V čase 22:29 se naopak znovu radoval ruský celek. Ve skrumáži před českou klecí se nejlépe zorientoval Voronkov a druhou trefou v zápase navýšil náskok svého týmu.

​Chvíli po polovině základní hrací doby to z české strany začalo vypadat na debakl. Čibrikov nabil z levého kruhu Těrtyšnému, jenž číhal u pravé tyče a ranou zblízka nedal Lukešovi šanci. Právě čtvrtý inkasovaný gól by pro Štěpána Lukeše osudný. Mezi třemi tyčemi ho totiž nahradil Petr Kváča.

Změna přinesla českému týmu nový impuls a v čase 39:03 snížil náskok soupeře. Při početní výhodě doklepl skákající puk z hranice brankoviště až za Šugajevova záda Matěj Stránský.

Se zvýšenou aktivitou Češi vstoupili i do závěrečné třetiny. Po Kašeho projektilu z mezikruží zazvonila Hartwall arénou horní tyčka, další pokusy lapil Šugajev. V 50. minutě ale kapituloval. David Kaše si u pravé tyčky zpracoval puk a okamžitě ho poslal za brankovou čáru. V závěru to Češi zkusili bez gólmana, místo kýžené trefy ale popáté inkasovali. Na 5:2 zvýšil Arťom Galimov.

Česká reprezentace tak prohrála na Karjale i třetí zápas a na turnaji skončila na posledním místě.

Česko - Rusko 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 40. M. Stránský (F. Chlapík), 50. D. Kaše (Flek) – 4. Jelesin (Chusnutdinov, Nikišin), 18. D. Voronkov (Chusnutdinov, Čibrikov), 23. D. Voronkov (Mičkov), 32. Těrtyšnyj (Čibrikov, I. Zinčenko), 58. Arťom Galimov (D. Voronkov)