Tenis

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: Fotografie nestačí, chceme důkaz, volá veřejnost

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: Fotografie nestačí, chceme důkaz, volá veřejnost
Zdroj: profimedia.cz

Nejasná situace kolem tenistky Pcheng Šuaj pokračuje. Po týdnech, kdy byla hráčka nezvěstná, se na sociálních sítích objevily její fotografie plné úsměvů. Snímky však opět vyvolaly vlnu nedůvěry.

Sérii fotografií zveřejnil čínský novinář Shen Shiwei v pátek 19. listopadu. Fotografie údajně bývalá světová jednička ve čtyřhře sama zveřejnila se vzkazem "Užijte si víkend" na platformě WeChat, populární sociální síť v Čínské lidové republice, odkud je přesdílel její blízký.

Pcheng Šuaj, která byla nezvěstná od 2. listopadu poté, co online obvinila bývalého čínského vicepremiéra ze znásilnění, na fotografiích pózuje v obklopení plyšáků, s figurkou Kung fu Pandy a s kočkou v náruči.

Přesdílený příspěvek opět vyvolal vlnu nedůvěry, stejně jako tomu bylo, když čínské médium China Global Television Network zveřejnilo ve čtvrtek 18. listopadu e-mail, v němž Pcheng Šuaj ubezpečuje veřejnost o svém bezpečí.

Související obsah

V reakcích na twitteru se objevuje řada komentářů, které nevěří autentičnosti oněch snímků. "Nechte ji vystoupit na veřejnosti, ať mluví nejlépe mimo Čínu. OK?" dožaduje se jeden z uživatelů. "Musí nahrát video, tyhle fotky mohou být staré týdny. A proč je musí sdílet její přítel?" píše jiný.

Uživatel se jménem Reito upozornil, že profil osoby blízké, která fotografie přesdílela, nese název Peng Shuai 2 a jako profilovou fotku má vlajku Čínské lidové republiky.

Řada uživatelů také upozorňuje na zarámovanou fotku v pozadí, kde tenistka pózuje vedle plyšového Medvídka Pú. Pohádková postava byla v Číně v roce 2018 zakázána a cenzurována poté, co k ní byl přirovnáván prezident Xi Jinping.

Editor deníku Global Times, jenž je pod záštitou Čínské komunistické strany, Hu Xijin však ubezpečil veřejnost, že Pcheng Šuaj je ve svém domově z vlastní vůle. "Poslední dny ze svobodné vůle strávila doma, nechtěla být rušena. Brzy vystoupí na veřejnosti a zúčastní se veřejných aktivit," napsal.

Otázky však neplynou jen od mas na sociálních sítích, ale také například z Bílého domu. "Komunikujeme s autoritami Čínské lidové republiky, aby doložily nezávislý ověřitelný důkaz, kde se nachází a že je v bezpečí," uvedla sekretářka Jen Psakiová jménem amerického prezidenta Joe Bidena.

O vysvětlení a důkazu, že je tenistka v bezpečí, volá také tenisový svět. Andy Murray na případ Pcheng Šuaj upozornil spojením s proslovem Barbory Krejčíkové ke dni 18. listopadu, který rozplakal sportovní svět.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události