Tenis

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: Poslala zvláštní e-mail, psala ho skutečně ona?

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: Poslala zvláštní e-mail, psala ho skutečně ona?
Zmizelá tenistka Pcheng Šuaj | Zdroj: Profimedia

Bývalá světová jednička ve čtyřhře Pcheng Šuaj je už několik dní pohřešovaná poté, co na své sociální síti zveřejnila informaci, že byla znásilněna čínským politikem Čangem Kao-li. Od té doby o ní nikdo neslyšel. Až nyní od ní přišel e-mail, ve kterém píše, že je v pořádku a odpočívá doma. Zároveň zde popírá, že by byla znásilněna. Šéf WTA Steve Simon nevěří, že zpráva přišla skutečně od ní.

Tato zpráva pořádně zahýbala tenisovým světem. Informace o zmizení čínské tenistky se začaly světovými médii šířit jako lavina. Po úspěšné hráčce, která během kariéry vyhrála French Open, Wimbledon a Turnaj mistryň, se začala na sociálních sítích shánět ta nejslavnější tenisová jména včetně Novaka Djokoviče nebo Naomi Ósakaové.

Nejčerstvější informací, která ohledně jejího zmizení proběhla, je, že od ní přišel e-mail, ve kterém všechny uklidňuje, že je v naprostém pořádku. "Ahoj všichni, tady je Pcheng Šuaj," ujišťuje na začátku zprávy, že to je skutečně ona. "Píši kvůli posledním informacím, které byly zveřejněny na oficiálních stránkách WTA. Obsah těchto zpráv nebyl mnou potvrzen ani ověřen a bylo to zveřejněno bez mého souhlasu. Tyto zprávy, včetně toho, že jsem byla znásilněna, se nezakládají na pravdě. Nejsem pohřešovaná a jsem v bezpečí. Děkuji, že se o mě zajímáte," stojí v e-mailu, který byl doručen Stevu Simonovi, šéfovi ženské tenisové organizace. 

Související obsah

"Pokud bude WTA o mě v budoucnu psát, prosím, ověřte si informace přímo u mě a vyžádejte si můj souhlas. Jako profesionální hráčka děkuji za ohleduplnost. Doufám, že budu moci v budoucnu opět propagovat čínský tenis. Doufám, že čínský tenis bude lepší a lepší. Ještě jednou opakuji, děkuji za vaši ohleduplnost," stojí v závěru e-mailu, který údajně přišel od čínské tenistky, jež v minulosti hrála čtyřhru i po boku Andrey Sestini Hlaváčkové. 

Šéf WTA Steve Simon ale nevěří, že tento e-mail psala opravdu ona. "Je pro mě těžké uvěřit, že Pcheng Šuaj skutečně napsala e-mail, který jsme obdrželi," vyjádřil své pochyby. "WTA a zbytek světa potřebuje nezávislý a ověřitelný důkaz, že je v bezpečí. Opakovaně jsem se s ní pokoušel spojit četnými způsoby komunikace, ale bez úspěchu," řekl zklamaně Simon, který následně dodal, že tenistka musí mít možnost mluvit svobodně, bez nátlaku nebo zastrašování z jakéhokoli zdroje.

Související obsah

"Pcheng Šuaj prokázala neuvěřitelnou odvahu, když popsala sexuální napadení bývalým nejvyšším představitelem čínské vlády," ocenil bývalou tenisovou jedničku. "Její obvinění musí být respektováno, vyšetřeno s plnou transparentností a bez cenzury. Hlasy žen je třeba slyšet a respektovat, ne cenzurovat ani jim diktovat," řekl rezolutně. 

​Deblová šampionka z Wimbledonu, French Open a Turnaje mistryň ve svém příspěvku obvinila aktuálně 75letého politika Čanga Kao-li ze znásilnění. "Proč ses musel ke mně vrátit, vzít mě k sobě domů, kde jsi mě znásilnil?" stálo v již ve smazaném příspěvku, který byl odstraněn asi po třiceti minutách.

Po jejím zmizení se také dočkala podpory od spousty známých tenisových jmen. "Když jsem slyšel příběh Pcheng Šuaj, byl jsem šokován. Doufám, že je v pořádku a že ji co nejdříve najdeme," napsal na svoji sociální síť Novak Djokovič. Přidala se k němu také bývalá světová jednička Naomi Ósakaová.

"Ahoj všichni, nejsem si jistá, jestli sledujete novinky, ale nedávno jsem byla informována o kolegyni tenistce, která zmizela krátce poté, co přiznala, že byla sexuálně zneužívána. Cenzura není za žádnou cenu nikdy v pořádku. Doufám, že Pcheng Šuaj a její rodina jsou v bezpečí a v pořádku. Jsem v šoku ze současné situace a posílám jí na cestu lásku a světlo. #whereispengshuai," zakončila svůj příspěvek hashtagem, který se na sociálních sítích stal signifikantním pro zmizení čínské tenistky. 

Pcheng Šuaj v roce 2013 vyhrála také Turnaj mistryň ve čtyřhře. To samé se letos povedlo i Barboře Krejčíkové s Kateřinou Siniakovou. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události