Fotbal

Těšil se z daru od Mourinha, pak přišla poznámka o banánech. Byl to rasismus?

Těšil se z daru od Mourinha, pak přišla poznámka o banánech. Byl to rasismus?
José Mourinho předává dárek Gyanu-Afenovi Zdroj: profimedia, Twitter @MourinhoPics

José Mourinho slíbil svému hráči Afena-Gyanovi, že mu koupí nové boty. Tento slib splnil, když teprve osmnáctiletý hráč rozhodl dvěma góly utkání proti Janovu, čímž zajistil tři body pro AS Řím. Když mu dárek předával, tak někdo v pozadí řekl, že v té krabici jsou banány a ať zatancuje. Fanoušci na sociálních sítích jej teď kritizují za rasismus. Hráč to však popírá, protože banány má rád a často je jí.

Afena-Gyan je považován za jednoho z velmi talentovaných hráčů ghanského fotbalu. V letošní sezoně nastoupil zatím do tří zápasů v Serii A jako střídající hráč, jinak hraje zatím pouze mládežnickou soutěž. V zápase proti Janovu vběhl na hřiště v 74. minutě za stavu 0:0 a dvěma góly utkání rozhodl. 

"Slíbil jsem mu velmi drahý pár bot za 800 eur (20 tisíc korun) a on ke mně přiběhl a ujišťoval se, že jsem na něj nezapomněl," vysvětloval Mourinho, co si oba říkali, když mladý hráč slavil gól v nedělním utkání.

Charismatický trenér svůj slib splnil a ghanskému fotbalistovi boty koupil. Když je hráč rozbaloval, tak někdo v pozadí za kamerou zavtipkoval, že v té krabici jsou určitě banány a za ten dárek má zatancovat. Tato poznámka poté na sociálních sítích vyvolala velkou vlnu nevole.

"Ostudné. Jak to, že tento případ ještě nikdo neprošetřoval?" diví se jeden z fanoušků. "Jak se něčemu takovému může Mourinho smát? Je to sice v italštině, ale jasně slyším slovo ‘banány‘," je rozezlen další, který video viděl. "Ta část s banány mě nijak nevzrušila, ale nechápu, proč po něm ten chlap chce, aby začal tancovat? Jako proč?" nechápe další.

Sám hráč ale okamžitě popřel, že by se mělo jednat o rasismus. "Od chvíle, kdy jsem do klubu přišel, mě vnímají jako člena rodiny. To znamená, že se mnou vtipkují jako se členem rodiny. Já mám rád banány a často je jím, takže za tím nevidím nic rasistického," uklidňuje mladý hráč své fanoušky, kteří jej na sociálních sítích bránili.

Související obsah

​Po utkání s Janovem o Afena-Gyanovi promluvil i José Mourinho. "Mám rád jeho klid, fyzickou připravenost a především jeho lidskost," řekl zkušený trenér. 

Slova chvály měl pro Mourinha i samotný hráč. "Hodně se od něj učím. Během své kariéry dosáhl hodně úspěchů a jsem opravdu vděčný, že s ním můžu pracovat," řekl po zápase. 

V italské Serii A byla o víkendu k vidění také přestřelka mezi klubem Fiorentina a AC Milán, ve které padlo sedm branek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události