Další sporty

ČUS se vyjádřila k novým restrikcím, jak to bude s nenaočkovanými?

ČUS se vyjádřila k novým restrikcím, jak to bude s nenaočkovanými?
Zdroj: Profimedia

Podle nových vládních opatření smí v rámci využívání služeb a volnočasových aktivit sportovci trénovat ve stálých kolektivech bez očkování či prodělaného covidu. Alespoň s tímto výkladem přišla Česká unie sportu (ČUS). Bez jakýchkoliv omezení pak mohou trénovat děti do 12 let.

"Děti do 12 let a očkované osoby mohou ve sportu prakticky všechno. Děti do 18 let trénují téměř bez omezení, na soutěžích a turnajích se musí prokázat očkováním, prodělanou nemocí nebo PCR testem. Neočkovaní dospělí jsou omezeni při tréninku v nepravidelném kolektivu nad 20 osob a nemohou hrát organizované zápasy, turnaje, soutěže a ligy, pokud neprokážou prodělané laboratorně potvrzené onemocnění covid-19," prohlásil k nejdůležitějším opatřením Daniel Viduna, advokát, který spolupracuje s Českou unií sportu. 

Nová nařízení pak rozlišují neměnný a proměnlivý kolektiv. Ve skupinách, kde se sportovci nemění, není potřeba se prokazovat bezinfekčností. Sledují se pouze příznaky, které by mohly mít spojitost s onemocněním covid-19. "To je velmi dobrý signál ze strany státu směrem k aktivním jedincům, kteří berou sport za jednu ze zásadních obran proti pandemii. Rekreačně nebo v rámci tréninku je tedy možné sportovat. U organizované činnosti je nutné vést evidenci účastníků tréninků, což se však zpravidla v klubech děje standardně," vysvětluje předseda ČUS Miroslav Jansta.

Související obsah

V případě proměnlivých kolektivů se potvrzení o bezinfekčnosti vyžaduje u skupin, kde je více jak 20 osob. "Nad počet 20 osob se u proměnlivých skupin sice provádí kontrola bezinfekčnosti, ale děti do 12 let kontrole nepodléhají a neočkovaná mládež do 18 let, pokud nemá potvrzení o prodělání nemoci, může využít negativního PCR testu," stojí v tiskovém prohlášení České unie sportu.

Nenaočkovaní lidé pak mohou nad 18 let trénovat v neměnném kolektivu. V proměnlivých kolektivech je pak limit pro trénink 20 lidí. Důležité je, že se ale nenaočkovaní nemohou zúčastnit organizovaných turnajů, lig a dalších sportovních soutěží, pokud neprokáží, že nemoc nedávno prodělali.

Související obsah

"Jakým způsobem toto ochromí jednotlivé soutěže, si v současné době vyhodnocují sportovní svazy. Mám za to, že plošný problém to nebude, protože sportovců je proočkovaných více než běžné populace. Pořadatelé soutěží v jednotlivých případech pak musí reagovat, zda jednotlivé zápasy či celé soutěže pro amatéry odehrají, přesunou, nebo zruší," uzavírá Jansta.

Podívejte se, jak vypadal Fotbalový inspektor v Kozojedech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

NBA: LA Lakers porazili Boston rozdílem 15 bodů

LeBron James se postaral o 30 bodů, jeho parťák Westbrook přispěl 24 body. Nejproduktivnějším hráčem byl ale ve službách Celticu Jayson Tatum, který dal 34 bodů. Přesto Boston na Lakers nestačil rozdílem 15 bodů. Výsledky: LA Lakers – Boston Celtics 117:102, San Antonio Spurs – NY Knicks 108:121, Dallas Mavericks – Brooklyn Nets 99:102

Krátká zpráva

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.