Tenis

Davis Cup: Slavný pohár obhajují Španělé, třikrát uspěli i Češi

Davis Cup: Slavný pohár obhajují Španělé, třikrát uspěli i Češi
Davis Cup | Zdroj: Profimedia

Už v sobotu 25. listopadu odstartuje nejprestižnější týmová tenisová soutěž, Davis Cup. A vy celý průběh budete moct sledovat exkluzivně na Voyo. Jaký tým je v historii soutěže nejúspěšnější, kdy se zrodila myšlenka turnaje a jak jsou na tom Češi?

Slavná soutěž vznikla v roce 1900 a tehdy se jí zúčastnily pouze týmy USA a Velké Británie. Samotná myšlenka ale vznikla už o rok dříve. Zakladatelem je Dwight F. Davis, který dal do kupy první hrací plán a po němž se soutěž také jmenuje.

V roce 1904 se přidaly další týmy jako Austrálie a Nový Zéland. V tu dobu ale souboje o "salátovou mísu" nenesly název Davis Cup. To až po smrti zakladatele, tedy od roku 1945. Po 2. světové válce vládla světovému tenisu Austrálie s Harrym Hopmanem. S ním se ze zisku trofeje radovala hned 15x.

Související obsah

​Velkou reformou prošel turnaj v roce 1981, kdy byla utvořena šestnáctičlenná světová skupina a k tomu další podskupiny. A tučným písmem je do historie zapsaná také Česká, respektive Československá republika.

Ta se ve světové skupině držela vůbec nejdéle v kuse. Opustila ji pouze jednou, a to v roce 2005. Jednou chyběly pouze týmy Švédska a USA.

Poprvé se Československo z triumfu radovalo v roce 1980, když v pražském finále porazilo Itálii 4:1. O body se postarali Tomáš Šmíd a Ivan Lendl. Dalšími členy finálového týmu byli ještě Jan Kodeš a Pavel Složil.

Samostatná Česká republika se radovala v roce 2012. Finále se hrálo opět v Praze, tentokrát ale se Španělskem. Právě tým z Pyrenejského poloostrova byl obhájcem titulu. A hlavní strůjci úspěchu? Nikdo jiný než Tomáš Berdych a Radek Štěpánek.

Související obsah

​O rok později dokonce přišla obhajoba, tentokrát na kurtech v Bělehradu, kde se tým pod vedením Jaroslava Navrátila utkal se Srbskem. Domácím sice dva body uhrál Novak Djokovič, ale Berdych se Štěpánkem se postarali o zbytek. Třetí "salátová mísa" tak byla v držení českého týmu. Poslední ročník starého formátu soutěže proběhl v roce 2018.

Od roku 2019 byl zaveden jednotýdenní finálový turnaj s 18 účastníky na neutrální půdě. Letošní ročník je spojený s tím z roku 2020, a je tak rozdělen do dvou let. Obhájcem prvenství je Španělsko, které předloni porazilo Kanadu 2:0 na zápasy.

Historicky nejúspěšnější tým je ten z USA. Davis Cup nad hlavu Američané pozvedli 32x. Druhé místo patří Austrálii s 28 tituly a třetí je Francie s Velkou Británií. Oba celky vyhrály soutěž 10x. A právě tyto celky jsou českými soupeři v základní skupině.

​Sledujte Davis Cup Finals 2021 na Voyo od 25. 11. 2021 do 5. 12. 2021.

Tenisový svět aktuálně neřeší pouze finále Davis Cupu. Hodně se mluví také o zmizení čínské tenistky Pcheng Šuaj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události