Další sporty

V Německu lidé házenou žerou, rasismus jsem tu nezažil, říká Mubenzem

V Německu lidé házenou žerou, rasismus jsem tu nezažil, říká Mubenzem
Zdroj: MARTIN STOLAŘ / MAFRA / Profimedia

Dieudonné Mubenzem je výraznou posilou házenkářské reprezentace, která sní o velkém snu – zahrát si v nejlepší lize světa, jíž je německá Bundesliga. Český rodák mluví v rozhovoru pro web TN.cz o druhé nejvyšší německé soutěži, životních cílech, ale také o nadávkách na svůj původ.

Dieudonné Mubenzem je pětadvacetiletý rodák z Prahy, který od mládí působil v házenkářském týmu pražské Dukly. Poprvé se jeho jméno v reprezentačním kádru objevilo v roce 2018, kdy se účastnil úspěšného mistrovství Evropy, aktuálně působí ve druhé německé Bundeslize. 

"K házené jsem se dostal velmi náhodně. Na škole jsem hrál vybíjenou a měl jsem spolužáka, který v té době hrál házenou. Ptal se mě, zda to nechci zkusit, já souhlasil. A takhle začala má sportovní kariéra v házené," zavzpomínal Mubenzem na své dětství. 

Jeho maminka je původem z Kolumbie a tatínek z Demokratické republiky Kongo. Rodiče se usídlili v Praze, kde se "Didi" v roce 1996 narodil. A i on slýchal narážky na svůj původ. "Vnímám tu problematiku. A musím říct, že jsem ji registroval více v Česku než tady v Německu. Dříve jsem to ale zažíval hodně často a mám negativní zkušenosti," svěřil se pětadvacetiletý házenkář. 

Česká házenkářská reprezentace v posledních měsících i letech prochází menším obrozením, protože pomalu končí tahouni minulých let. Na následujícím ME bude chybět legendární brankář Galia, střelec Zdráhala ukončil kariéru a není jistý ani start Pavla Horáka. Právě Mubenzem je členem nové generace a bude to stát i na něm. 

Související obsah

"Naše skupina je velmi náročná. Španělsko a Švédsko mají skvělý kádr a Bosna a Hercegovina samozřejmě také. Ve sportu je ale krásné, že může postoupit kdokoliv. V roce 2018 jsme také byli ve skupině, která byla vražedná, málo lidí nám věřilo a stejně jsme postoupili," věří svému celku hráč německého Coburgu.

Především si bude tým Rastislava Trtíka chtít spravit chuť po lednovém mistrovství světa, kam kvůli nákaze koronavirem reprezentace nakonec neodjela. Hráči se nakazili na soustředění v Plzni a těsně před odletem museli účast zrušit. 

"Pro mě to bylo obrovské sportovní zklamání, protože každý si chce zahrát na mistrovství světa. Já si to ale uvědomil až později, protože nás tam skolil covid a nebyl čas přemýšlet nad tím, jak moc velké zklamání to je. Zajímalo mě spíše, kdy budu zdravý," zavzpomínal na téměř rok starou událost Mubenzem.

Zdroj: Profimedia.cz

Během léta vyměnil bývalý hráč Dukly Hüttenberg za Coburg ve druhé německé Bundeslize, důvody byly jasné. "Šlo o novou výzvu. Dostal jsem nabídku od českého trenéra, který do Coburgu přišel, a já jsem si řekl, že to zkusím. O týmu se ví, že hraje vždycky o postup."

Útok na vysněnou Bundesligu se zatím ale nekoná, Coburg je až na třináctém místě z dvaceti. "Začátek sezóny byl těžký, prohrávali jsme a vyměnili nám trenéra. Takže se nyní snažíme začít odznova," popisuje aktuální situaci. "Bundesliga je sen, ale zatím žádné nabídky nebyly," dodal Mubenzem.

Související obsah

Všeobecně házená jako sport je v Německu oblíbená a Bundesliga patří mezi nejlepší a nejoblíbenější soutěže vůbec. "Házená v Německu patří mezi nejoblíbenější a nejsledovanější sporty. Lidé to tu opravdu žerou a jde to vidět na každém klubu, plné haly jsou úplně všude. A většina lidí vás jako hráče snadno pozná," libuje si hráč, jenž může hrát jak na pravém křídle, tak i na pravé spojce. 

Mubenzem v Německu žije již čtyři roky a nevěděl, co jej čeká. "Musím říct, že jsem nevěděl, co čekat od života v Německu. Velkou změnu tu moc nevidím, přijde mi to nakonec podobné jako v Česku. Určitě pomáhá to, že je házená na vysoké úrovni a lidi to zajímá. Takže je větší i tlak," popisoval život Mubenzem. "Jsem tu už čtyři roky, takže už mluvím plynule německy," zakončil.​

Češi v lednu vynechali MS kvůli velkému počtu nakažených v týmu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události