Fotbal

Před rokem odešel legendární Diego. Nad jeho smrtí visí stále hodně otázek

Den 25. 11. 2020 se navždy zapsal černým písmem do sportovní historie. V toto datum totiž zemřel legendární fotbalista Diego Maradona, jeho odkaz ale bude žít navždy. Nad jeho smrtí nicméně stále visí několik otazníků. V poslední čtvrteční den listopadu roku 2021 se na Maradonu vzpomíná po celém světě.

I přes fakt, jak moc dobrý je v současnosti Lionel Messi, největším fotbalistou pro argentinské fanoušky stále zůstává legendární Diego Maradona. Když rodák z Lanúsu ve svých 60 letech navždy odešel, propukla celá Argentina v obrovský pláč. Velkým miláčkem je také v Neapoli, kde strávil sedm let a hned dvakrát s týmem vyhrál domácí soutěž. 

Diego Maradona prodělal 25. listopadu 2020 srdeční zástavu a ve 13:00 argentinského času zemřel ve svém domově v Dique Luján v Buenos Aires. Nepomohlo ani několik pokusů o oživení. Smrt přišla jen dva týdny po operaci mozku a hned několik lidí nese na nečekaném odchodu fotbalové ikony vinu. 

Sedm lidí bylo obviněno z neúmyslného zabití. Jedná se o personál, který se o Maradonu staral během dnů před smrtí. Lékařská zpráva totiž obsahuje informace, které říkají, že byl Maradona více jak dvanáct hodin v agonii a nedostalo se mu adekvátní lékařské péče, aby mohl zůstat naživu. "Dojezd sanitky trval déle než půl hodiny, což byla kriminální stupidita," řekl Maradonův právník Matias Morla. 

Související obsah

​Sedm členů zdravotnického personálu bylo obviněno z "vraždy s možným úmyslem" při smrti Diega Maradony. V případě prokázání viny jim hrozí trest ve výši osmi až pětadvaceti let ve vězení, zatím se ale případ od května neposunul a čeká se na soud. Obvinění čelí dvě sestřičky, jeden koordinátor sestřiček, zdravotnická koordinátorka, doktor Leopoldo Luque, psychiatrička Agustina Cosachovová a psycholog Carlos Díaz.

Na legendárního ofenzivního hráče vzpomínají hlavně v Neapoli, kde strávil sedm sezón. Klubový prezident Aurelio De Laurentiis a viceprezident Edoardo položili květiny u pomníku Diega Maradony, který se nazývá Largo Maradona. Právě Neapol v posledních zápasech nosí dresy s podobiznou argentinského fotbalisty. 

Před rokem argentinský prezident vyhlásil třídenní smutek a celý fotbalový svět byl paralyzován. Diega Maradonu lidé znali pod přezdívkou ‘Zlatý chlapec‘ či ‘Boží ruka‘. V roce 1986 vyhrál pro svou rodnou zemi mistrovství světa a nezapomenutelný je i jeho gól rukou, který svým způsobem vešel do dějin světového fotbalu. I přes porušení pravidel se jedná o jeden z nejvíce ikonických gólů celé fotbalové historie.

Takhle se na Maradonu vzpomínalo před rokem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události