Češi v Davis Cupu po velké bitvě padli s Francií, rozhodla čtyřhra

Tenisté Jiří Lehečka a Tomáš Macháč ve čtyřhře Davis Cupu proti Francouzům. Zdroj: Media Centre Davis Cup

Čeští tenisté vstoupili do základní skupiny finálového turnaje Davis Cupu zápasem s Francií. Jako první se na kurt postavil Tomáš Macháč a Richard Gasquet. A český debutant překvapivě zvítězil ve dvou setech. Vyhrát už se naopak nepovedlo Jiřímu Veselému, jenž ve třech setech padl s Mannarimem. Vítěznou tajenku tak rozsekla závěrečná čtyřhra, do níž nastoupili Lehečka s Macháčem. Favorizované francouzské dvojici podlehli 2:1 na sety a Česká republika tak s Francií prohrála.

Tým pod vedením Jaroslava Navrátila nečekaně vedl po prvním zápase nad favorizovanou Francií 1:0. O úvodní bod se postaral Tomáš Macháč. Ten se v zápase utkal se světovým číslem 86 Richardem Gasquetem.

V prvním setu si oba borci vzali jednou podání a utkání tak dospělo až do zkrácené hry. Tam vyšel úvod parádně českému tenistovi, který se rychle dostal do vedení 3:0. Nakonec si dokráčel pro vítězství 7:3.

​Druhá sada byla o poznání klidnější. Macháč Gasquetovi sebral hned dva servisy a zvítězil 6:2. Pro Českou republiku tak vybojoval první bod.

Ve druhém zápase základní skupiny finálového turnaje Davis se Jiří Veselý utkal s Adrianem Mannarinem. Na začátku si oba hráči držel svá podání, za stavu 3:2 však Francouz prolomil servis českého tenisty a postupně se dostal do trháku.

V jednu chvíli už totiž vedl 5:2. Veselý se však nevzdal a srovnal na 5:5. Sada se postupně dostala až do tie-breaku, v němž dominoval český hráč a opanoval úvodní set 7:6.

​Ve druhém setu se Veselému nepovedlo udržet podání už za stavu 1:1, i když mocně dotahoval, získal druhý set pro sebe Mannarino. Vítěze tak určila závěrečná sada. V ní se lépe dařilo Francouzovi, který Veselého dvakrát brejknul a nakonec bral výhru 6:2. Celý zápas tak ovládl výsledkem 2:1 a srovnal stav série na 1:1. O celkovém vítězi utkání Česká republika versus Francie tak rozhodla závěrečná čtyřhra.

K ní nastoupila proti francouzskému páru Hugues Herbert – Mahut dvojice Jiří Lehečka a Tomáš Macháč. Až do pátého gemu si obě dvojice držely svá podání. Pak ale na kurtu zaúřadovali Češi a dokázali Francouze brejknout. Odskočili tak na 4:2 a brejk navíc i potvrdili. Soupeř sice ještě vystrčil drápky, nakonec však prohrál úvodní sadu 3:6.

Ve druhém setu se na kurtu bojovalo o každičkou hru a oba celky si držely své servisy. A to až do stavu 5:4, když Češi podávali na srovnání, francouzský pár je brejknul a vyhrál tak i celou sadu poměrem 6:4.

Na řadu tak přišel rozhodující třetí set. V něm se lépe dařilo Hugues Herbertovi s Mahutem, kteří se rychle dostali do vedení 4:1. Češi pak stáhli náskok, a dokonce byli blízko brejku na 3:4, gem ale neurvali a nakonec v celé sadě padli 3:6. Celkově tak prohráli s Francií 2:1 na zápasy.

Finálový turnaj Davis Cupu můžete sledovat na Voyo.