Fotbal

Pelta a Kratochvílová vinni. Fotbalový boss odsouzen k šesti letům vězení

Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová byli uznáni vinnými za manipulování dotací z roku 2017. Rozhodl o tom v pátek Městský soud v Praze. Miroslav Pelta byl odsouzen k šesti letům vězení. Simona Kratochvílová dostala ještě o půl roku více. K tomu musí šéf fotbalového Jablonce ještě zaplatit pokutu 5 milionů korun. Všichni ostatní byli osvobozeni. Rozsudek je zatím nepravomocný, oba obvinění se odvolali.

Před začátkem pátečního soudu, kde se Pelta dozvěděl rozsudek, nechtěl líčení komentovat. Pouze sdělil, že je spokojen s výsledkem včerejšího fotbalového utkání, kdy Jablonec uhrál cennou remízu 1:1 s nizozemským Alkmaarem. Ze samotného výsledku soudního líčení už ale asi tolik nadšený nebyl. Proti rozsudku se stejně jako Kratochvílová odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. 

Kromě výše zmíněného trestu, podle kterého by měl Pelta strávit šest let ve vězení, musí také zaplatit pokutu pět milionů korun. Škoda podle soudu měla být až 175 milionů korun, ale nakonec k ní díky zásahu policie nedošlo. Simona Kratochvílová k pobytu ve vězení musí ještě zaplatit dva miliony korun, navrch má zákaz funkce na šest let. 

"Až dostanu rozsudek písemně, tak se k tomu vyjádřím oficiálně. Je to poločas, tak uvidíme, co dál," řekl Pelta po skončení soudu. "Nepodmíněný trest je překvapením pro každého, který si myslí, že je nevinný," okomentoval bývalý předseda svazu své dojmy. 

Šokována byla z rozsudku i Kratochvílová. "Jsem překvapená, s výší trestu nesouhlasím," sdělila tehdejší náměstkyně ministra školství. 

Související obsah

​Podle předsedkyně soudního senátu Lenky Cihlářové byly výpovědi svědků a odposlechy hlavními důkazy, které soud uznal zákonnými. Podle soudu se oba aktéři dopustili zneužití pravomoci úřední osoby. 

Všichni ostatní, kteří byli do případu zapleteni, byli zproštěni všech obvinění. Soud opakovaně poukázal na chybějící systém a metodiku rozdělování dotací pro sportovní kluby, asociace a spolky. Skutky, kterých se ostatní obžalovaní měli dopustit, nebyly podle soudkyně trestným činem, což platilo i o sportovních organizacích. "Česká unie sportu se ničeho protizákonného nedopustila," řekla Cihlářová.

O soudní líčení byl velký mediální zájem. Jelikož bylo v jednací síni málo míst, rozdávaly se lístky. 

​Státní zástupce Ondřej Trčka 12. října navrhl, aby šel Miroslav Pelta na devět let do vězení a aby musel zaplatit tučnou pokutu ve výši 25 milionů korun za údajné manipulování dotací z roku 2017. Zároveň také doporučil tresty pro další zainteresované osoby, kterými jsou Miroslav Jansta a bývalá náměstkyně ministra školství Simona Kratochvílová, která měla mít na starost vynášení informací. 

O dva dny později stanul Pelta před soudem, ale svoji vinu odmítl. "Zásadně odmítám obžalobu," řekl současný předseda fotbalového Jablonce. "Chtěl bych, aby si lidé uměli představit, co jsme pro český sport udělali," obhajoval se Pelta a jedním dechem dodal: "Mrzí mě, že jsem vnímaný u veřejnosti, která tomu nerozumí, jako nepřítel sportu."

Kromě Pelty, Jansty a Kratochvílové patřili mezi obžalované také FAČR, Česká unie sportu, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Související obsah

"Mám za to, že provedené dokazování potvrdilo důvodnost podané obžaloby. Obžalovaní Kratochvílová a Bříza jako úřední osoby odpovědné za rozdělování dotačních prostředků zvýhodňovali konkrétní žadatele o dotace na základě požadavků obžalovaných Pelty, Jansty a Boháče," prohlásil státní zástupce u pražského městského soudu.

​Celá kauza trvá už od května 2017, kdy do sídla Fotbalové asociace ČR vtrhla policie a začala prohledávat kanceláře. O dva dny později šel Pelta společně s Kratochvílovou do vazby, ale vydržel v ní pouze měsíc. Od té doby probíhá vyšetřování a vyslýchání svědků. Mezitím rezignoval na svou funkci předsedy svazu, kterou po něm převzal Martin Malík. Ten na tomto křesle dnes také již nesedí.

Záběry z policejní razie u Miroslava Pelty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události