Další sporty

Hvězda Bostonu pokračuje ve svém boji, plánuje změnu příjmení na "Svoboda"

Hvězda Bostonu pokračuje ve svém boji, plánuje změnu příjmení na "Svoboda"
Zdroj: profimedia.cz

Původem turecký basketbalista Enes Kanter se již brzy stane oficiálně občanem Spojených států amerických. K této příležitosti si bojovník za lidská práva a hvězda Bostonu Celtics hodlá změnit příjmení na Freedom, tedy Svoboda.

Kanter bude slavnostní přísahu skládat v pondělí, získání amerického občanství hodlá využít v boji za lidská práva a plánuje si změnit jméno. Nově se bude jmenovat Enes Kanter Freedom, jak potvrdil jeho manažer.

Zkušený pivot se narodil ve Švýcarsku a v útlém věku se s rodinou přestěhoval do Turecka, odkud se následně přesunul do USA, aby si splnil svůj sen o NBA. To se mu podařilo a v roce 2011 si jej jako třetího hráče zvolil Utah Jazz. Vedle profesionální hráčské kariéry ale aktivně bojuje za lidská práva a upozorňuje na jejich porušování.

Utah Jazz nedávno porazil New Orleans Pelicans. Podívejte se na akce Tomáše Satoranského:

​Opakovaně kritizuje situaci v jeho domovském Turecku, nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana přirovnal k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi a v roce 2017 mu byl kvůli aktivismu odebrán turecký pas a v domovině není vítaný.

"Jen proto, že mluvím o demokracii, lidských právech a svobodě, tak mě turecká vláda nazývá teroristou. Je to šílené. Terorizuji tak maximálně basketbalovou obroučku," komentoval svůj boj v roce 2020 pro the Guardian.

Související obsah

​Kromě kritiky turecké vlády Kanter vystupuje například proti dění v Čínské lidové republice. Volá po bojkotování zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022 či po osvobození Tibetu. Kromě slov na problémy moderního světa upozorňuje potisky svých hracích bot. Podívejte se na galerii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sparta v přípravě opět zvítězila, vyšlápla si na Rostov

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v přípravě na jarní část sezony i druhý zápas, když na soustředění ve španělské Marbelle porazili ruský Rostov 2:0. Do sítě 14. týmu ruské ligy se trefil Haraslín a druhý gól byl vlastní. A to v podání Aleksandra Mukhina.