Fotbal

FIFA bude testovat technologickou novinku, má pomoci s ofsajdy

FIFA bude testovat technologickou novinku, má pomoci s ofsajdy
Ilustrační foto: Videorozhodčí při práci.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA už dříve avizovala, že hodlá snížit chybovost u posuzování situací při fotbalových zápasech, které často ovlivňuje lidský faktor. Postupně přišla s řadou vymožeností. Nově ale chce vyzkoušet technologii, jež by měla co nejpřesněji posuzovat ofsajdy. K tomu by měl být používán tzv. poloautomatický systém, který by se měl poprvé otestovat v průběhu prosince na Arabském poháru v Kataru.

Stejně jako se posouvají hranice v pojetí fotbalu či taktice, postupně dochází i k různým změnám v oblasti rozhodování důležitých momentů. Při zápasech na nejvyšších úrovních funguje už dlouhou dobu například technologie VAR a čelní představitelé světové fotbalové scény se nadále snaží podmínky pro rozhodčí i hráče vylepšovat tak, aby výsledky utkání co nejméně ovlivňoval lidský faktor a chybné úsudky.

"Technologie je velmi důležitá a užitečná," řekl šéf komise rozhodčích FIFA a sám bývalý sudí Pierluigi Collina. Na vývoj nových technických prvků už dříve upozornil Arsene Wenger, jenž působí u FIFA jako ředitel globálního rozvoje.

"Musím to ještě držet v tajnosti, ale čeká nás velký vývoj, co se pískání týče. Nyní všechno zkoumáme. Dnešní technologie umí rozeznat pěticentimetrový ofsajd," uvedl na říjnové tiskové konferenci v Paříži.

Související obsah

Teď už je jasné, že mluvil především o tzv. poloautomatickém systému, který by měl právě ofsajdy skvěle rozpoznat. Technologická novinka funguje na principu snímání množstvím kamer, data následně vyhodnotí počítač a upozorní na případné postavení mimo hru videorozhodčího.

Jak by měl systém fungovat, nastínil ředitel FIFA pro technologie Johannes Holzmüller na stránkách FIFA. "Pod střechu každého stadionu necháme nainstalovat kamerový systém. Data o sledování končetin hráčů budou odeslána do operačních místností, kde se vypočítá ofsajdová čára a detekovaný bod kopu," uvedl k nové technologii.

Zároveň přiznal, že lidský faktor zcela omezit nelze. Hlavní slovo při rozhodnutí musí mít videorozhodčí, který posoudí, jak byl hráč, jenž se v ofsajdové pasti ocitl, zainteresovaný do hry. Novinka by se měla testovat už v prosinci, a to na Arabském poháru v Kataru.

V zápase mezi AS Řím a FC Turín zasahoval VAR. Sudí díky němu odvolal penaltu. A to kvůli předchozímu ofsajdu:

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V německé Bundeslize se v neděli pouze remizovalo

Nedělní program Bundesligy nabídl pouhé dva duely. Bavorský Augsburg doma remizoval 1:1 s Frankfurtem, v souboji zachraňujících celků Bielefeld uhrál jediný bod proti jasně poslednímu Fürthu.