Životní zážitek: Školák si od studia biologie odskočil na lavičku NHL

Jett Alexander v dresu Colorada Zdroj: Twitter @StevenEllisTHN

V únoru to budou dva roky od doby, kdy v zápase NHL mezi Torontem a Carolinou musel mezi tři tyče místní rolbař. Nyní nebylo v Torontu daleko od další senzace, kvůli zranění Darcyho Kuempera se na lavičku Colorada Avalanche posadil místní vysokoškolák, který za poslední dvě sezony chytal jediný zápas.

Ještě před zahájením aktuálního ročníku nejlepší hokejové ligy světa se v přípravném zápase zranil Pavel Francouz, takže Darcy Kuemper se dostal do role jasné jedničky, dvojku mu dělá Jonas Johansson. Ve čtvrtek v Torontu měl chytat právě Kuemper, jenže se při ranním rozbruslení zranil v horní polovině těla a Avalanche měli problém.

Okamžitě kontaktovali svého brankáře z farmy Justuse Annunena, ale toho čekala dlouhá cesta z Denveru do Toronta. Colorado proto povolalo místního vysokoškoláka Jetta Alexandera. Student torontské univerzity se zapojil do rozcvičky a také usedl na lavičku přímo v utkání NHL. Nezůstal tam ovšem celý zápas, po první třetině dorazil Annunen a Alexandera vystřídal, takže amatér se mohl převléknout a usednout na tribunu.

Pokud by se v první třetině Jonas Johansson zranil, 22letý vysokoškolák by šel mezi tři tyče a byl by to pro něj životní zážitek. Hokejem se pravděpodobně živit nebude. Hraje v kanadské univerzitní soutěži USports, jejíž minulý ročník se kompletně zrušil. Letos z osmnácti zápasů naskočil pouze do jednoho s úspěšností zákroků pod 88 %.

​Jeho případný start v NHL by tak byl podobnou senzací, jako když loni v únoru, také v Torontu, musel do brankoviště naskočit místní rolbař. David Ayres si zachytal za Carolinu, které se zranili James Reimer i Petr Mrázek. Kanadský amatérský brankář tehdy udržel vedení "svého" týmu, Carolina vyhrála 6:3. Rolbař si za svůj výkon odnesl smluvní odměnu 500 dolarů a mohl si ponechat také svůj dres.

Před zápasem si Alexander zachytal proti hvězdám NHL:

Alexander se podobné senzace nedočkal, ale už jen to, že usedl na lavičku po bok MacKinnona, Landeskoga či Makara, do konce života nezapomene. V druhé třetině už zážitek vstřebával z tribuny s pivem v ruce a po zápase, který Toronto vyhrálo 8:3, se musel vrátit zpátky ke studiu, do půlnoci musel odevzdat práci na biologii. Na památku mu zůstal dres Avalanche s jeho vyšitým příjmením.

Pouze ze střídačky a z hlediště sledoval Alexander, jak Auston Matthews kompletuje svůj hattrick: