Fotbal

Lewandowski nebo Haaland? Podle statistik má navrch norský šutér

Lewndowski vs. Haaland – epochální souboj dvou fenomenálních útočníků, na který se těší celý fotbalový svět, se blíží. Už v sobotu od 18:30 se proti sobě utkají v zápase dvou aktuálně nejlepších týmů Bundesligy. Jestli bude úspěšnější polský superstřelec v dresu Bayernu, nebo norský talent hájící barvy Borussie Dortmund, můžete sledovat na Nova Sport 4 i se speciálním zápasovým studiem, ve kterém bude hostem bývalý slovenský reprezentant a hráč Leverkusenu Peter Lérant. Pojďme se ale blíže podívat na srovnání těchto dvou borců. Kdo je vlastně lepší?

Fotbalový příběh Roberta Lewandowského a Erlinga Haalanda je hodně podobný. Oba dva svoji velkolepou bundesligovou kariéru začali v Borussii Dortmund. Polský šutér sem přestoupil v roce 2010 z Lechu a odehrál zde čtyři sezony, ve kterých nasázel v Bundeslize 73 gólů a dalších 17 přidal v Lize mistrů. Těmito statistikami natolik zapůsobil na vedení bavorského celku, že jej přetáhl na svoji stranu. 

Podobný osud potkává Haalanda, jen s tím rozdílem, že do BVB přišel o dva roky dříve a již za sebou měl hmatatelné úspěchy v Lize mistrů, když v dresu Salzburgu nastřílel v šesti zápasech osm gólů, což byl počin, který prostě nemohl být věhlasnými kluby přehlížen. 

Související obsah

​Haaland přestoupil do Dortmundu v zimní přestávce předminulé sezony. Do konce sezony stihl nastoupit do 15 zápasů německé ligy, ve kterých vstřelil 13 gólů, což pochopitelně nemohlo na Lewandowského stačit. Na začátku minulého ročníku už ale oba stáli na stejné startovní čáře, ale opět měl navrch polský střelec, který ve 29 zápasech nastřílel 41 gólů, čímž překonal letitý rekord Gerda Müllera. To bylo moc i na Erlinga Haalanda, který zaostal o čtrnáct branek. 

A jak si oba borci vedou v letošní sezoně? Lewandowski má sice o čtyři přesné zásahy více (14:10), ale nastoupil do více zápasů než jeho norský konkurent (13:7). Z toho vyplývá, že Haaland vstřelil v průměru na zápas více branek než Lewandowski. 

Další zajímavou statistikou je to, že Lewandowski se dostal už do 29 velkých šancí, ze kterých dokázal jen čtrnáctkrát skórovat, zatímco Haaland dokázal ze 14 gólových příležitostí vytěžit deset branek. Vypovídá o tom i xG (očekávané góly) statistika, podle které se Lewandowski dostal na hodnotu 13,29, zatímco Haaland pouze 5,54 (průměrný hráč by ze všech Lewandowského šancí vytěžil 13,29 gólu, ze všech Haalandových 5,54).  Z toho vyplývá, že mladý Nor je schopný dávat góly i z nečekaných pozic, zatímco útočník Bayernu zakončuje na jistotu, jelikož těží z perfektního výběru místa.

Související obsah

​Haaland svého soka také přetlačuje v asistencích. Během méně minut na hřišti přihrál na čtyři góly, zatímco Lewandowski pouze na jeden. Hráč Dortmundu také vytvořil více gólových šancí (17:13). V této statistice je Haaland druhý nejlepší v celé Bundeslize. Úspěšnější je pouze jeho spoluhráč Marco Reus. 

Co se týká výpomoci defenzivě, je zase přínosnější Lewandowski. Během čtrnácti zápasů předvedl deset úspěšných obranných zákroků a zablokoval osm střel soupeře. Zatímco Haaland obral soupeře o míč pouze v jednom případě a svým tělem zastavil čtyři střely mířící na branku Dortmundu. 

Toto jsou ale pouze statistiky, které se mohou ve vzájemných zápasech otočit naruby. Od chvíle, kdy Haaland přestoupil do Dortmundu, odehrály spolu oba týmy pět zápasů a ze všech odešel vítězně Bayern. Lewandowski navíc Haalanda přetlačil i v počtu gólů, když se do sítě soupeře trefil šestkrát, zatímco Haaland pouze čtyřikrát. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události