Další sporty

Toto je hala pro světový šampionát? Češi hráli v otřesných podmínkách

Toto je hala pro světový šampionát? Češi hráli v otřesných podmínkách
Hala pro florbalové mistrovství světa - Ice Hall 2 Zdroj: Aleš Skok

Florbalové mistrovství světa odstartovalo v pátek v Helsinkách. Po tříleté odmlce, kterou způsobila koronavirová epidemie, se všichni těšili na velký šampionát s podmínkami, které by takto velké události slušely. Jenže hala, ve které hráli čeští florbalisté úvodní duel s Německem, se dá srovnat s krajským zimním stadionem. A i ten by vypadal daleko lépe.

Naposledy se florbalové mistrovství konalo před třemi roky v Praze. Haly? Honosná O2 arena pro dvě elitní skupiny. Druhou pak byl Podvinný mlýn, který oproti hřišti, kde hráli Češi, vypadá jako nejmodernější stavba světa.

Čekalo se, že kvalitní zázemí nabídne i turnaj v Helsinkách. Však právě v hlavním městě Finska se světový šampionát hrál před 11 lety a šlo o skutečný svátek florbalu. V Hartwall Areně bylo při finálovém duelu se Švédskem 13 276 diváků, kteří své miláčky dotlačili k druhému titulu mistrů světa v řadě. V největší finské hale se tehdy hrály elitní skupiny, pro ty méně slovutné týmy byla vyhrazena hala severně od Helsinek Energia Areena s kapacitou 2 600 míst. Podmínky naprosto v pořádku.

Související obsah

​A kde se hraje letos? Pro základní skupiny a čtvrtfinále je vyhrazena hala IFK Helsinki. Ice Hall má kapacitu 8 200 míst, splňuje všechna kritéria, na která si jen vzpomenete. Zde problém není. Ale druhá? Ice Hall 2. Tréninková hala s otřesnými podmínkami.

Což o to, že kapacita není bůhvíjak velká. Tribuna, spíše tribunka, má pouhých pět řad s tím, že střed je vyhrazen pro novináře a komentátory. Kteří toho přes značně poškrábané plexisklo příliš nevidí.

Malá tribuna v hale pro florbalové mistrovství světa Zdroj: Aleš Skok

​To by ale byl asi ten nejmenší problém. Jedním ze zádrhelů byly hodně nízké stropy. Však už v první třetině se sražená střela kapitána Toma Ondruška odrazila do vzduchotechniky, která je proklatě nízko. Navíc ze stropu visí jakési sítě.

Zničené mantinely v hale Zdroj: Aleš Skok

​Navíc se nedá říct, že by v hale bylo zrovna teplo. Ačkoliv se to na zápas zlepšilo, trénink byl podle českých reprezentantů šílený. Sociální sítě oběhly záběry, jak jsou florbalisté nabalení. Jelikož od ledu šla opravdu velká zima.

Roztátý led a špatné mantinely v Ice Hall 2 Zdroj: Aleš Skok

​Ačkoliv si s tímto problémem pořadatelé poradili, mělo to za následek, že všude byla spousta vody, jelikož led samozřejmě odtával. Což o to, tak to prostě bývá, ale k zamyšlení bylo, že spousta jakýchsi kabelů se právě ve vodě máčela. Nikomu to ale zřejmě nevadilo.

Stěna označkovaná puky Zdroj: Aleš Skok

​Zajímavá byla také stěna za jednou z branek. Ta byla v části pořádně ozdobena ranami od puků a poměrně pěkně vymalována. Vedle světelné tabule bylo rozpadlé cosi dalšího. Pod ní pak štafle, spousta kabelů, náhradní dvířka a plastový kryt.

Nepořádek a kabely máčející se ve vodě Zdroj: Aleš Skok

​To není ale vše. Mantinely původního hokejového hřiště také totálně rozpadlé a nikdo se evidentně nezabýval tím, že by se to mohlo opravit, aby alespoň vizuální dojem byl lepší. Vrcholem všeho nebyl ale zápas české reprezentace, nýbrž té slovenské.

Ta se na zápas musela připravovat a rozcvičovat na tribuně. Na malé tribunce, kam se vešlo pár desítek lidí. Důvod? Stále se hrál souboj mezi Polskem a Thajskem. Na ploše pak měl slovenský nároďák pouze dvacet minut. Nakonec si Slovensko s USA poradilo 15:1.

Nedůstojné podmínky pro světový šampionát Zdroj: Aleš Skok

​Zápas zvládlo i Česko, které porazilo Německo 11:0. Ale takový prostor pro mistrovství světa, kde navíc hrál čtvrtý nejlepší tým žebříčku IFF a kde nastoupí i třetí, tedy Švýcarsko, je opravdu nedůstojný a ostudný. Což v podstatě potvrdil v pozápasovém rozhovoru i Filip Forman: "Trochu je mi to líto. Když jsem viděl mistrovství světa v Praze, kde jsem byl jako divák, tak mě mrzí otevírat šampionát v takové hale." Jediným pozitivem je, že český tým už zde nenastoupí.

Už před šampionátem byl hostem Nastaveného času Adam Delong:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sparta v přípravě opět zvítězila, vyšlápla si na Rostov

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v přípravě na jarní část sezony i druhý zápas, když na soustředění ve španělské Marbelle porazili ruský Rostov 2:0. Do sítě 14. týmu ruské ligy se trefil Haraslín a druhý gól byl vlastní. A to v podání Aleksandra Mukhina.