Fotbal

Barcelona bude v LM chybět po 17 letech, Rakušané postoupili poprvé

Barcelona bude v LM chybět po 17 letech, Rakušané postoupili poprvé
Trenér Barcelony Xavi Zdroj: Profimedia

Ze skupinové fáze fotbalové Ligy mistrů chybí odehrát už jen zápas Atalanty s Villarrealem, ale o ostatních postupujících už je rozhodnuto. Výsledky jasně podtrhují barcelonskou krizi, neboť ta bude ve vyřazovací fázi chybět poprvé od roku 2004. Naopak Salzburg se stal prvním rakouským týmem v historii, který postoupil mezi nejlepších 16.

Ještě před posledním kolem to měla Barcelona ve vlastních rukou, stačilo jí porazit Bayern, kterému už o nic nešlo. Jenže Katalánci prohráli 0:3 a nezachránil je ani Kyjev. Kdyby Dynamo neprohrálo s Benficou, mohla Barcelona postoupit i přes prohru, ovšem Ukrajinci padli 0:2, takže na úkor španělského giganta postoupili Portugalci.

"Bayern nás válcoval. Vždy chceme na hřišti dominovat, ale tohle byl pravý opak. Musíme chtít více, jsme Barça. Tohle musí být zlomový bod, abychom změnili dynamiku a mnoho dalších věcí," komentoval tragický výsledek nový trenér Barcelony Xavi.

"Dnes startuje nová éra. Začínáme od nuly. Naším cílem je Liga mistrů, ne Evropská liga, ale ta je nyní naší realitou, takže to musíme zkusit s ní a vyhrát ji," burcoval bývalý záložník.

Naposledy Barcelona chyběla ve vyřazovací části Ligy mistrů v sezoně 2003–2004. Kvůli šestému ligovému místu z předchozího roku nehrála ani v základní skupině a rovnou šla do tehdejšího Poháru UEFA. Soutěž se hrála bez skupin vyřazovacím formátem a Katalánci po třech úspěšných kolech padli v osmifinále s klubem Celtic Glasgow.

Barcelona v Lize mistrů končí kvůli prohře 0:3 s Bayernem:

​Zatímco Barcelona zažila obrovský smutek, Liga mistrů nabídla i explozi radosti. Ta byla k vidění v rakouském Salzburgu, jelikož místní fotbalisté si výhrou 1:0 zajistili postup do osmifinále. To se doposud žádnému celku z Rakouska ještě nepovedlo.

"Myslím, že dnes nebudu spát," líčil své nadšení po zápasu Brenden Aaronson. "Zůstávám vzhůru až do soboty," trumfnul ho jeho spoluhráč Karim Adeyemi. Kabina Salzburgu slavila naplno.

Postup si Rakušané vystřelili proti Seville:

​Důvod k radosti ovšem mají i další celky, které postoupily. Hned tři skončily skupinovou fázi se stoprocentní bilancí. Liverpool se skóre 17:6, Ajax se skóre 20:5, a Bayern dokonce se skóre 22:3.

V dosavadní historii Ligy mistrů se jen sedmkrát podařilo některému týmu vyhrát všech šest skupinových zápasů, letos se tak tato skupina rozrostla už na deset. Bayernu se to povedlo již před dvěma roky, Liverpool to zvládl poprvé a Ajax je vůbec prvním nizozemským celkem s tímto počinem.

Bezchybnou jízdu skupinou zakončil Ajax výhrou nad Sportingem:

​Za normálních okolností už by bylo o všech postupujících rozhodnuto, jenže středeční zápas Atalanty s Villarrealem se neodehrál kvůli hustému sněžení v italském Bergamu. Oba celky by se tak měly o postup utkat v náhradním termínu ve čtvrtek od 19:00. Villarreal má o bod více, takže mu stačí remíza, domácí se budou muset hnát za výhrou, aby postoupili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události