Český sen o finále se rozplynul. Finsko rozhodlo gólem v poslední minutě

Nešťastný kapitán Tom Ondrušek a Adam Delong Zdroj: Český florbal/Martin Flousek

Čeští florbalisté sehráli v semifinále mistrovství světa vyrovnané utkání s domácím finským výběrem. Po první třetině vedli 2:0, ale Finové dokázali ve druhé části srovnat krok. Nakonec rozhodli až gólem v poslední minutě a na Čechy tak zbyl pouze souboj o bronz.

Do zápasu vlétl domácí tým jako uragán. Dostal se do několika nebezpečných střeleckých pokusů a na začátku páté minuty trefil Kainulainen dokonce břevno. Čeští florbalisté se ale dokázali z úvodního tlaku oklepat a hru alespoň částečně vyrovnali.

A ve 14. minutě dokonce Češi otevřeli skóre. Zpoza branky přihrával Forman a se štěstím procedil míček za Kaltiainena Adam Hemerka. Ten tak vstřelil svou premiérovou branku v seniorské reprezentaci. Následně dostala Česká republika výhodu přesilové hry. Po krásné kombinaci celé pětice zakončoval do odkryté branky Marek Beneš. Po první třetině tak vedli svěřenci trenéra Kettunena 2:0.

​Finsko se snažilo snížit ihned po návratu z kabin, ale česká obrana byla pečlivá a pozorná. Když už nějaká střela prošla, byl na místě gólman Bauer. Češi tak mohli jít do tříbrankového trháku. Kapitán Ondrušek uvolnil Delonga, který byl sám před domácím gólmanem, šel do kličky, ale zakončení mu nevyšlo podle představ.

Domácím se přece jenom následně podařilo snížit. Ve 33. minutě natáhl ke střele Justus Kainulainen a trefil se naprosto přesně. Finům vstřelená branka evidentně pomohla a Bauer se v české brance musel otáčet.

I nadále se hrál útočný florbal a velké možnosti ke skórování byly vidět na obou stranách. Necelé čtyři minuty před vypršením základní hrací doby měli Skandinávci obrovskou příležitost. Lastikka byl úplně sám před Bauerem, ale ten předvedl další fenomenální zákrok.

​Ještě do konce prostřední třetiny Finsko srovnalo krok. Zaváhání v rohu hřiště využil Lastikka, který se dostal před branku, upoutal na sebe pozornost hned tří českých hráčů a poslal míč doleva, kde číhal volný Peter Kotilainen, který z těžkého úhlu trefil odkrytou klec. V posledních sekundách si Češi vypracovali tlak a několik slibných střeleckých příležitostí, se skóre ale už nepohnuli.

Na začátku poslední dvacetiminutovky se do obrovské šance dostal Krbec, který šikovně tečoval, ale domácí gólmana nepřekonal. Poté dostalo Finsko možnost přesilové hry. Dostalo se k několika velkým příležitostem, ale Bauer český nároďák podržel.

Jenže v poslední minutě, konkrétně 49 sekund před koncem Finsko rozhodlo. Přesně do šibenice se trefil člen první formace Sami Johansson. V poslední sekundě mohl srovnat Ondrušek, ale skákající přihrávku nedokázal dostat do branky.

Česko tak podlehlo Finsku 2:3 a bude bojovat o bronzové medaile se Švýcarskem. S tím se utká v sobotu od 13:30. Poslední finálovou účastí tak zůstává stále ta z roku 2004. Na domácí výběr ve finále čeká Švédsko.

Finsko - Česko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 33. Kainulainen (Pylsy), 38. Kotilainen (Lastikka), 60. Johansson (Vaananen)  - 14. Hemerka (Forman) 16. Marek Beneš (Ondrušek).

Sestava Česko: Bauer – Vítovec, Němeček, Besta, Gruber, Kisugite, Punčochář, D. Beneš – Marek Beneš, Langer, Rýpar – Delong, Šindler, Ondrušek – Krbec, Forman, Hemerka – Šimek, Havlas.