Hokej

Hokejový světoběžník Nicholas Lang: Jednou bych chtěl na trénink na slonovi

Hokejový příběh českého hokejisty Nicholase Langa je hodně pestrý. Ve svých 24 letech má za sebou několik poměrně i exotických destinací a spoustu hokejových i nehokejových zážitků. Zkušenosti má hned z deseti různých destinací.

S hokejem začínal v Brně, kde prošel v podstatě všechny místní celky. "Táta měl vždycky problémy s nějakými trenéry a já jsem tak pořád pendloval," prozradil na úvod 24letý hokejista. Už ve 12 letech se přesunul do Vídně, čímž utrpěla škola a po roce se tak vrátil do Čech.

Vyzkoušel si mládežnický hokej v Prostějově, Znojmě nebo Havlíčkově Brodu. Právě v prvně jmenovaném celku působil od mladšího dorostu. "Kladli nám tam na srdce, že pokud se chceme hokejem živit, tak bychom měli hrát dorosteneckou extraligu a neplácat se v první lize. Nakonec klapla Jihlava. Přes léto jsem hrál, ale pak přišla sezona a najednou jsem nehrál. Měl jsem tak nabídku jít hrát do Klagenfurtu," popisoval Lang, kterého k hokeji přivedl jeho otec, který mu, podle jeho slov, řídil celou kariéru.

Související obsah

​Kvůli angažmá v Klagenfurtu musel přerušit veškeré studium, ale přišel zádrhel. "Oni nebrali cizince do juniorky. Strávil jsem tak rok ve starším dorostu a na další rok už jsem tam měl domluvenou i školu. Jenže kvůli té juniorce jsem tam nechtěl zabít další rok a vrátil jsem se zpátky do Čech," říkal brněnský rodák.

Dále se tak přesunul do zámoří. "To byl vždycky můj sen," přiznal. Ani tam to ale nebylo úplně podle představ. "Jenže vůbec jsme netušili, že jsou to ligy, ze kterých se nedá vůbec nikam dostat. Ze začátku to bylo náročné. Neuměl jsem pořádně anglicky, moc jsem nehrál a myslel jsem si, že to je opravdu kvalitní. Ale nebylo, což jsem zjistil v nějakých 20 letech," přiznal Lang.

A pokračoval ve vyprávění a popisování tamějších soutěží. "Když jsem byl v Kanadě, hrál jsem juniorku i muže. Ty juniorské soutěže ale byly šílené. Majitelé si z toho dělají prostě byznys, takzvané pay to play (zaplatíš, hraješ - pozn. redakce). Pak jsme tam potkali určité lidi, kteří byli takoví agenti a prali se o mě. Jenže jsem se začal o ty soutěže daleko víc zajímat a pořádně jsem si to nastudoval. Tak jsem následně kontaktoval hokejového agenta Petra Pelešku a hodně jsem to s ním řešil. Pak jsem sundal růžové brýle a zjistil jsem, že jsem opravdu ve špatných rukou," byl nešťastný český hokejista.

"Když jsem s tím přišel za tátou, tak ten o tom nechtěl vůbec slyšet. On v ty lidi měl neskutečnou důvěru, a hlavně v nich měl peníze. Se mnou se o tom vůbec nechtěl bavit, říkal mi, že tomu nerozumím a že ti lidi mi můžou v hokejové kariéře pomoct. Přitom jsem hrál nějaký prales, v Americe asi pátou ligu," popisoval dále.

A přišel i s historkou, nad kterou zůstává rozum stát. "Na zápasy jsme jezdili třeba 20 hodin nějakou dodávkou. Spali jsme na hokejových taškách a kluci, kteří se do dodávky nevešli, tak jeli ve vleku s bagáží. Pak dojedeme na zápas v 15 lidech a dostaneme na hotelu dva pokoje, kde byla čtyři lůžka. Někdo tak spal na zemi, někdo ve vaně. Byli jsme fakt ve sra*kách a já si říkal, že tam fakt hrát už nechci," vyprávěl dále.

Později tak začal studovat, kde by mohl hrát. S tím mu pomáhal i jeho dobrý kamarád Marek Malinský: "Tehdy jsem na společné kávě řekl, že máme otevřený celý svět." Jenže pokračovaly konflikty s otcem.

Český hokejista Nicholas Lang Zdroj: Archiv Nicholase Langa

"Snažil jsem se mu vysvětlit, že v Americe už hrát prostě nechci. On mě pak šikanoval, protože jsem nechtěl jít jeho cestou. On mi říkal, že já si nikdy nic pořádného neseženu a já se dostal do Doněcku na Ukrajině," pokračoval ve vyprávění. Jenže už předtím musel Lang na operaci a splácel otci peníze, které do něj investoval.

"Pracoval jsem u něj na stavbách sedm dní v týdnu třeba 12 hodin denně. A to s operovanou nohou," a právě jeho zranění mu uzavřelo cestu na Ukrajinu. "Neměl jsem na to fyzicky, neměl jsem natrénováno," přiznal.

Později si sehnal angažmá ve čtvrté německé lize v Chemnitz Crashers. "Byl jsem tam na try outu, ale dostalo se to na internet, kde psali, že jsem tam podepsal. Dozvěděl se to otec a ten se s tím nemohl smířit. Říkal, že jsem si to sehnal jen kvůli tomu, abych nemusel pracovat doma."

https://www.instagram.com/p/CW0XFSeq-8n/

"Táta tenkrát napsal bývalé přítelkyni, ať přivezu auto, že už mě nikdy nechce vidět. On to bral jako velký podraz. Navíc pak se se mnou rozešla i ona, tak jsem se sbalil a jel jsem za ní zachránit vztah," popisoval dojemně.

Právě kvůli rozchodu v Německu skončil a začaly krušné doby. "Občas jsem spal u matky, kterou jsem několik let neviděl, pak u kamarádů, ale taky v autě. Byl jsem v podstatě bezdomovec, protože táta vyměnil zámky. Psychicky jsem to nedával a opravdu jsem si myslel, že si něco udělám," přiznal Lang.

Český hokejista se ale sebral a sehnal si angažmá v Turecku. "Bylo to mé nejlepší a nejúspěšnější období. Byl jsem tam opravdu šťastný. Mimo hraní jsem tam i trénoval. Měl jsem tam na kempu i íránskou hokejovou reprezentaci. Nakonec jsem ale musel skončit kvůli covidu. V Turecku už prostě nebyly peníze," prozradil.

Související obsah

​Právě z euroasijské země ale má také vtipné příhody. "Šel jsem po ulici s hokejkami, zastavila mě nějaká paní a zeptala se mě, jestli nejdu náhodou hrát golf," řekl s úsměvem. Ale druhá je ještě vtipnější.

"Jeli jsme cvičení, a když jsme ho jeli poněkolikáté, dal jsem gól, ale do prázdné. A říkám si, kde je gólman, kam zmizel. On stál v rohu a koukal do restaurace. V televizi běžel fotbal a on na něj koukal. Pak najednou zavolal na zbytek kluků, ať se jdou taky koukat a oni se opravdu sebrali a prostě bylo po tréninku," smál se Lang.

Po turecké štaci přišel Island, jenže opět vše zhatil koronavirus, který tamější soutěž zastavil den před prvním zápasem. A tak mu jeho kamarád Marek Malinský sehnal angažmá v Litvě. "Všichni si řeknou, že to je nehokejová země, ale hráli tam kluci, kteří hráli nejvyšší juniorské soutěže v Rusku nebo třeba OHL," popsal situaci v pobaltském státu.

Nicholas Lang na Islandu Zdroj: hokej, Lang, Nicholas Lang

​Lang tam působil jako obránce a za šest zápasů zapsal dva góly a šest asistencí. Stal se tak vůbec nejproduktivnějším bekem týmu. Ale přišel problém s trenérem. Běloruského kouče chtělo vedení vyhodit, ale hlavní sponzor si ho nadále držel.

Přitom jeho kvality zřejmě nebyly nikterak závratné. "Jeho tréninky byly úplný nesmysl. Dělal cvičení jen pro útočníky a já jako obránce jsem se téměř nedostal na puk," byl nešťastný Lang. "Cvičení se nelíbila nikomu, nikdo ho nemusel, tak jsem vzal situaci do svých rukou. Když kolem mě projížděl, tak jsem ho sekl, on mě pak pořád dojížděl a já do něj nakonec žďuchnul krosčekem. Pak jsem ho chytil za límec a on trénink ukončil. Následně se snažil z haly utéct, já ho na chodbě dostihl, opět jsem ho chytil a odstrčil na zeď. Zavolal na mě pak ruské hráče, ale čeští kluci se mě zastali. Rusové se prát nechtěli a všechno se obešlo bez rvačky," popsal nevídanou událost.

Vše ale mělo dohru. "On na nás pak zavolal nějakou litevskou mafii, která na nás s tyčemi čekala na parkovišti. Nakonec muselo přijet vedení a uklidnit to. Vše skončilo pouze odřenými auty několika kluků," dokončil vyprávění příběhu Lang.

Nicholas Lang Zdroj: Archiv Nicholase Langa

​Aktuálně působí v bulharském klubu CSKA Sofia, kde se mimo hraní věnuje i trénování. S touto destinací mu pomohl jeho kamarád a spoluhráč Ivan Hodulov. "Učím se azbuku, tu neumím. Sice mluvím rusky, anglicky a německy, ale tohle musím vyladit," ví 24letý hokejista.

"Navíc, když tu odehraju dvě sezony, mohu zažádat o občanství a následně Bulharsko reprezentovat. Jezdí na zápasy například do Mexika nebo Jihoafrické republiky. Což je pak taková příjemná dovolená. Zahrajete si, dáte si pivo a nic vám nechybí," dodal se smíchem.

Ten má ale ještě další cíle. "Rád bych ještě zkusil nějaké exotické země. Mám sen, že jednou pojedu na trénink na slonovi nebo velbloudovi," zakončil vyprávění Lang.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události