Hokej

Robert Reichel o synově debutu v NHL: "Šel si za svým cílem a vydřel si to"

Robert Reichel o synově debutu v NHL: "Šel si za svým cílem a vydřel si to"
Syn olympijského vítěze Roberta Reichla Kristian si odbyl premiéru v NHL v dresu Winnipegu. Zdroj: Profimedia.cz

Útočník Kristian Reichel dosáhl v neděli v noci významné mety a stal se dalším českým hokejistou, který si prošlapal cestičku do NHL. Jeho otec Robert, bývalý úspěšný reprezentant, je tak na svého syna náležitě pyšný. "Jsem rád, že to dokázal. Šel si za svým cílem a vydřel si to. Vybojoval si to na ledě, což je super," chválil svého potomka olympijský vítěz z Nagana.

Váš syn Kristian zažil v noci z neděle na pondělí premiéru v NHL, když naskočil do zápasu Winnipegu proti St. Louis. Jak moc jste na něj jako otec pyšný?

Jsem rád, že dokázal to, za čím si šel. A že se mu po dlouhé době podařilo dostat do mužstva Jets. Ale věděl jsem, že je na to připravený a pozvánka přijde. Přišla teď před Vánocemi, což je super. Škoda, že se nepokračuje a odkládají se zápasy, ale vůbec to nevadí. Myslím, že si šel za svým cílem a vydřel si to. Nebyl draftovaný, nebyl v prvním kole, aby mu dali šanci. Musel si to vybojovat jiným způsobem a vybojoval si to na ledě, což je super.

Kdy jste se to dozvěděl, že si ve slavné lize zahraje? Zásadní informaci prý jako první slyšela vaše manželka.

Syn volal někdy v půl jedné v noci, když už jsem spal. Ale manželka se vzbudila, takže se to dozvěděla jako první. Já jsem se to dozvěděl až ráno, když mi volal. Říkal, že ještě musí projít testy a bál se, aby nebyl pozitivní. Ale taky říkal, že když bude negativní, půjde hrát. Chvilku jsme si o tom promluvili, pogratuloval jsem mu a řekl mu, ať hraje to, co hraje obvykle.

Související obsah

Nesnažil jste se mu nějakým způsobem poradit, aby nebyl nervózní a vytěžil ze své šance maximum?

Ne. Neradil jsem mu. Myslím si, že už je zkušený a nepotřebuje to.

Jak jste synovu premiéru prožíval přímo při zápase? Předpokládám, že jste ho určitě sledoval.

Koukal jsem na televizi, abych tu premiéru viděl. Po prvním střídání, kdy byl trošičku nervózní, to z něj spadlo a šlo mu to. Hrál normálně to, co hraje na farmě. Odehrál to parádně a myslím, že je se svým výkonem spokojený.

Po nedělním debutu se stal celkově čtyřiadvacátým hokejistou z litvínovské líhně, který se prosadil do NHL. Je to pro klub vizitka a známka toho, že s mládeží pracuje dobře?

Určitě to beru jako vizitku klubu, že se nám zase po dlouhé době podařilo vychovat hráče NHL. Věřím, že se nám to podaří i u dalších. Samozřejmě je to dobře pro klub i pro úsek mládeže, který ty děti vychovává. Je to dobré i pro český hokej. Je to společná věc a musí to pomoct i jeho dalšímu vývoji.  

Související obsah

Mohl váš syn ukázat dalším hráčům jinou cestu, jak se do NHL dostat? Bez draftu a tvrdou dřinou v zámoří?

Je to šance pro každého. Druhá věc je, že hráč musí podstoupit i další věci, které k tomu náleží. Což je tvrdý trénink a píle. Ten hokejista se musí snažit ze sebe dostat to nejlepší a tvrdě trénovat. Samozřejmě potřebuje mít i štěstí, aby se mu vyhýbala zranění. A když už nějaké přijde, tak aby ho překonal a šel dál. Mému synovi se to vyplatilo a je to cesta i pro jiné hráče.

Sám jste zmínil, že se v NHL kvůli covidu-19 odkládá řada zápasů. Co na současnou situaci říkáte? Myslíte, že se hráčům zavřela cesta na olympijské hry?

Já si myslím, že to udělali dobře, že to zavřeli, protože se tam vyskytlo hodně pozitivních hráčů. Tím ale z mého pohledu zavřeli dveře olympiádě. Dohrávané zápasy, co jsou teď odložené, se budou nejspíš dohrávat v olympijské pauze. Pro NHL je to dobře, zase je to ale špatná zpráva pro mezinárodní hokej, protože pokud na olympijské hry nepojedou hráči NHL, turnaj bude podobný jako v Pchjongčchangu. Bude to spíš taková evropská tour.

Takhle se Kristian Reichel trefil v přípravě NHL. Do prvního soutěžního zápasu naskočil až v prosinci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události