Hokej

Hokej bych zařadil do letních OH, říká Lener. Turnaj by měl jiný náboj

Hokej bych zařadil do letních OH, říká Lener. Turnaj by měl jiný náboj
Slavomír Lener Zdroj: Profimedia

Již nyní je jasné, že se zimní olympijské hry v Pekingu obejdou bez hráčů v NHL. Důvodem je plná termínová listina nejslavnější hokejové ligy světa kvůli odloženým zápasům a také, že se majitelé klubů bojí, aby jejich hráči nemuseli zůstat několik týdnů v karanténě. Podle Slavomíra Lenera by ale mohlo být řešením, že by se hokej hrál na letních hrách.

V Pekingu se tak bude opakovat stejná situace, jaká byla v roce 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu, kdy hráči NHL na olympijské hry nedorazili. Tehdejším důvodem bylo, že se kluby bály, že budou mít hráči příliš náročný program a ovlivní to jejich fyzickou připravenost na boje o Stanley Cup.

Podle Slavomíra Lenera, bývalého šéftrenéra hokejového svazu, ale není důvod na absenci těch nejlepších hráčů pohlížet nějak negativně. "Olympijské hry byly až do Nagana bez hráčů NHL a kouzlo to mělo. S NHL pak přišel úplně jiný náboj, kdy zimní olympijské hry stály na hokeji. Hokej se teď těžce vrací do kolejí, které tu byly léta," říká Lener, ale zároveň dodává, že i tak může mít turnaj kvalitu.

Související obsah

"Pořád můžeme mít v týmu hráče, kteří patří do NHL. Ať je to David Krejčí nebo další hráči, kteří radši odešli hrát KHL. Pokud ale budeme mluvit o tom, že to je béčkový nebo céčkový turnaj, tak se atraktivita samozřejmě snižuje," naznačil Lener v rozhovoru pro TN.cz, že záleží, jak se bude turnaj veřejnosti prezentovat.

Související obsah

​Hokejového turnaje se tak budou moci zúčastnit pouze hráči, kteří hrají v Evropě, ale ovšem za předpokladu, že je jejich kluby do Pekingu pustí. "Já to beru tak, že kvalitní hokej můžete vidět v NHL, na mistrovství světa i Euro Hockey Tour, které je velice kritizované. Záleží, jaká se tomu dá propagace, ale samozřejmě bych si přál, aby na turnaji byli hráči z NHL," prozrazuje Lener, který se podílel na historickém zlatu z Nagana. 

Související obsah

​Bývalý asistent trenéra Floridy Panthers a Calgary Flames ale navrhuje řešení, kdy by se hráči mohli olympijských her v budoucnu zúčastnit. "Možná, že do budoucna bude muset Mezinárodní hokejová federace hledat řešení a zařadit hokej do letních olympijských her a naopak. Třeba volejbal nebo házená se hrají v halách, tak by mohly být na zimních hrách. Dneska je doba jiná, dějí se věci, které jsou revoluční, tak by toto mohlo konečně projít. Myslím, že by ten turnaj dostal úplně jiný náboj," vysvětluje zkušený kouč. 

Tomáš Hertl promluvil o covidové situaci v NHL:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události