šipky

Price i Huybrechts jsou velcí provokatéři, Benecký mě překvapil, říká Sedláček

Price i Huybrechts jsou velcí provokatéři, Benecký mě překvapil, říká Sedláček
Karel Sedláček | Zdroj: Profimedia

Na šipkařském mistrovství světa právě probíhají souboje 3. kola. Na hodnocení již odehraných zápasů jsme se zeptali jednoho z nejlepších českých šipkařů Karla Sedláčka. Ten zhodnotil také zatím nejkrásnější zápas turnaje mezi Pricem a Huybrehtsem, rozpovídal se o největších favoritech a překvapení, ale také o Romanu Beneckém, Fallon Sherrockové a také o jeho zklamání z toho, že na šipkařském vrcholu sezony nestartuje.

Jak zatím hodnotíte probíhající mistrovství světa?
Sleduju většinu zápasů a v pondělí jsem měl možnost i spolukomentovat s Pavlem Kordou zápas Gerwyna Price s Kimem Huybrechtsem. Byl to zatím vrchol mistrovství a opravdová nádhera. Došlo to až do legu náhlé smrti, kde se štěstím vyhrál Iceman. Skvělý zápas byl ale také Jonnyho Claytona s Keanem Barrym. Také zavření na devět šipek od parťáka Williama Borlanda byla paráda. Na devět šipek zavřel také Darius Labanauskas, který sice zápas prohrál, ale byla to fantazie. Za mě je to zatím velká paráda.

Už jste zmínil, že Price s Huybrechtsem byl zatím vrchol mistrovství. Myslíte si, že kdyby se Belgičan více soustředil, tak mohl světovou jedničku porazit?
Přesně. I jsem to včera zmiňoval. Kdyby byl Kim více soustředěný a více se soustředil na svoje odhozy, tak vyhraje. Měl tam několik velkých možností na zavření. Kdyby se při doublech nevěnoval lidem a psychologické válce s Pricem, tak by opravdu ten zápas vyhrál. Formu na to rozhodně měl.

Co tam mezi nimi mohlo probíhat?
Kim je starý provokatér. Potkali se tam dva kohouti. Bylo vidět, jak kolem sebe chodí a něco říkají, aby to ten druhý slyšel. Nenápadně se o sebe otřou. Oba dva hráli takové divadlo, i když člověk si toho nemusel všimnout. Myslím, že to opravdu probíhalo celý zápas. Oba jsou velcí provokatéři a Kim se v tom vyžívá.

Související obsah

Vy jste s ním měl také určitý problém. Tehdy vás nařknul, že jste za ním a třete letkami o sebe, abyste ho rozhodil.
On je schopný vymyslet nějakou ptákovinu, aby vás rozhodil. Je v tom fakt dobrý a teda musím říct, že málokterý hráč toto dělá. Ale Kim se toho vůbec neštítí.

Jaký mezi sebou mají šipkaři vztah obecně?
Když vezmu turnaje Players Championship, kde všichni sedí na jednom velkém prostranství, tak vidíte, jak jsou rozsortovaní. Vidíte, kdo s kým se baví víc a míň. Ale určitě nemůžu říct, že by si tam šel někdo s někým po krku. Všichni se na všechny usmívaj. Rivalita tam samozřejmě je, ale všichni jsou vesměs kamarádi. Při odhodu do toho dávají všichni všechno a i když je to hodně emotivní, tak si podají ruce a jede se dál. Málokdy se stane, aby si navzájem nepodali ruce nebo se chytli pod krkem. To se nevidí.

Kdo je pro vás v současnosti největším favoritem?
Už se to pomalu selektuje a člověk vidí, v jaké formě jsou jednotliví hráči. Určitě mezi ně patří Iceman, který prožil klinickou smrt a teď už si to pohlídá. Bude to horký favorit. Herní pohodou je pro mě ale ještě větším favoritem Jonny Clayton. Ten se mi opravdu líbí. I když byl v pondělí Gabriel Clemens na své poměry opravdu špatný. Umí hrát daleko lépe, ale Clayton ho přejel suverénně. Má skvělé zavírání a je vidět, že si zápasy obrovsky užívá. Pokud Clayton i Price v osmifinále vyhrají, tak se o kolo dál potkají. A myslím, že Clayton ho může porazit. Skvěle hraje ale také Michael Smith a dávám mu naděje minimálně do semifinále. I MVG bude chtít ukázat, že patří mezi nejlepší. A Peter Wright nebude chtít vypadnout tak brzo, jako se mu to stalo loni s Clemensem. To jsou moji největší favorité. A moc se mi líbí Mervyn King, který porazil 4:0 s naprosto chladnou hlavou Lennona. Taky by mohl jít vysoko.

William Borland zavřel na mistrovství světa devítku:

Kdo je pro vás největším překvapením a zklamáním? Bude to Dimitri Van den Bergh?
Nebude. Podvědomě jsem tušil, že by zápas s Florian Hempelem mohl prohrát. Což se také ukázalo. On čeká přírůstek do rodiny a psychika je pak trošku někde jinde. Závěr sezony také neměl úplně nejlepší. Takže to nebyl extra favorit. Obrovské překvapení pro mě byl William Borland, který v posledním legu zavřel na devět šipek a pro 25letého kluka je to fantazie. Přál jsem mu k tomu a on z toho byl obrovsky nadšený. Druhý zápas už se mu bohužel nepovedl. Překvapení je také Raymond Smith, který si zahraje čtvrté kolo a bojuje o kartu. Pokud to zvládne, tak získá kartu, což je neskutečné. Navíc vyřadí Maxe Hoppa, který je na 64. místě. Vnímal jsem ho už v minulosti na BDO a na mistrovství vždycky vypadl v prvním kole. Byl takový nemastný neslaný, šel si spíš jen zahrát, ale teď předvádí strojovou hru se skvělým zavíráním.

A to zklamání?
Přemýšlím. Mensur Suljovič asi ne. Ten působí hodně nejistým dojmem a také není tak koncentrovaný. Navíc Alan Soutar předvedl skvělé šipky. I když Mensur vedl 2:0 na sety a 2:0 na legy, ale neproměnil to. Je to pro něj smůla. Mohl to v klidu zahrát na 3:0 a byl by pokoj, ale neustál to. V pondělí mě teda trošku zklamal Florian Hempel. I když na to, že hrál na mistrovství poprvé, tak třetí kolo je super.

Jak byste zhodnotil výkon Romana Beneckého?
Myslel jsem si, že než se rozkouká, tak dostane 3:0 na sety a ani nemrkne. A ze začátku to tak vypadalo. Prohrával 0:2 na sety a 0:1. Pak ale Joyce nedal na 2:0 a Roman se chytil. Byl z něj úplně jiný hráč, skvěle skóroval a skvěle zavíral. Ryan si myslel, že to bude mít v kapse, ale najednou se začal potit a nevěděl, kde mu hlava stojí. Roman navíc přidával a tlak vystupňoval. Kdyby neminul double čtyři třemi šipkami, tak mohl i vyhrát. Bylo to pro mě obrovské překvapení a klobouk dolů. Z nic nakonec udělal skvělý výsledek. Škoda, že to nedotáhl úplně do konce, ale ukázal, že šipky umí hrát.

Související obsah

Co jste říkal na výkon Fallon Sherrockové?
Stál proti ní Steve Beaton, což je zkušený mazák, který je na mistrovství po 31. v řadě. To je neuvěřitelné. Steve si to pohlídal, ale na začátku to byly parádní šipky, když byl průměr u obou kolem stovky. Skvělé pokoukání to bylo. I když Steavovi hala nepřála, ačkoliv je Angličan, tak udržel nervy a se štěstím to dotáhl. Když trefil poslední double, tak si pořádně oddychl. Krásný zápas. Fallon má na to, aby hrála takto dobře, a když v tom bude pokračovat, tak si může uhrát Tour Card. Jsem o tom přesvědčený.

Jak moc vás mrzí, že nejste na mistrovství?
Už jsem to tak trochu pozapomněl, ale vy jste mi to zase připomněl (smích). Ne, byl jsem z toho strašně zklamaný. Celý rok se snažíte se tam dostat, protože to je top, co si můžete zahrát. Půlsezonu jsem měl ale slabší a ačkoliv jsem měl na podzim skvělé výsledky a skalpy, tak jsem to nedokázal zachránit. Chybělo mi třeba 3 tisíce liber, abych se tam dostal ze žebříčku a nemusel jsem hrát kvalifikaci. Východoevropskou jsem prohrál s Romanem Beneckým, což pro mě bylo samozřejmě také zklamání. V Anglii už jsem si pak neškrtl. Už jsem ale přenastavený do módu Q-School a za 14 dní zabojuju o kartu. Rozjedeme to pak na novo. Ukázal jsem si, že ty zápasy dávám, ale musím si udržet konstantní výkonnost. Škoda, že se za poslední dva roky nahrála European Tour, protože si myslím, že jinak bych kartu do 64 místa udržel. Pokud kartu získám, tak chci být pak v nejlepší 32.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu šipky

Důležité Události