Úspěšná česká plavkyně končí kariéru. Sbírala medaile a reprezentovala na OH

Česká plavkyně Barbora Závadová | Zdroj: Facebook Barbora Závadová

Úspěšná česká plavkyně Barbora Závadová ukončila kariéru. Startovala na dvou olympijských hrách, doplavala na pátém místě na mistrovství světa a může se také pyšnit bronzovou medailí z evropského šampionátu. Úspěchy si také připsala na letní světové univerziádě a Olympijských hrách dětí a mládeže.

Sportovní kariéru Závadová ukončila v pouhých 28 letech. Jejím velkým snem byla letošní olympiáda v Tokiu, ale na třetí účast pod pěti kruhy nakonec nedosáhla.

"Tajně jsem věřila, že se mi podaří dostat na olympiádu nebo alespoň v prosinci na mistrovství světa a mohla bych si ještě jednou zazávodit," řekla rodačka z Ostravy, která se zúčastnila posledního závodu v australském Adelaide, kde na 200 metrů znak zaplavala svůj osobní rekord, na limit pro Tokio to ale nestačilo. "Shodou okolností jsem v této disciplíně v roce 2007 měla první medaili na dospělém mistrovství ČR," zavzpomínala plavkyně na svůj první výrazný úspěch.

Po skoro dvaceti letech, které Závadová strávila v bazénu, si řekla, že už toho bylo dost a nastal čas se začít věnovat jiným činnostem. "Vždy jsem byla člověk, který věděl, že nic není zadarmo. Neumím dělat věci napůl - buď je dělám na sto procent, nebo vůbec. Plavání pro mě byla priorita číslo jedna posledních patnáct let a tak nastal čas se posunout dále - do života na souši," vysvětlila bronzová medailistka z mistrovství Evropy.

​Největší úspěchy zaznamenal Závadová v polohových závodech na 400 metrů. Vyplavala si v nich bronzovou medaili na mistrovství Evropy z roku 2012, dále dosáhla o tři roky později na páté místo z mistrovství světa a na letní světové univerziádě brala téhož roku dokonce stříbro. "Po téměř patnácti letech se loučím s reprezentační kariérou. S kariérou plavce. Byla to skvělá jízda, s překážkami, ale každý den stál za to,“ zakončila ostravská rodačka.

Aktuálně nejlepší českou plavkyní je Barbora Seemanová, která byla hostem Snídaně s Novou.