Motorsport

Velký dakarský úspěch. Martin Prokop a Aleš Loprais dojeli třetí

Martin Prokop Zdroj: Profimedia

Závodníci na Dakarské rallye, která se letos jede v Saudské Arábii, mají za sebou první klasickou etapu. V ní se dařilo především automobilovému jezdci Martinu Prokopovi, který dojel třetí. Stejnou pozici vybojoval také Aleš Loprais mezi kamiony. Vůbec se naopak nedařilo motocyklistovi Martinu Michkovi.

Prokop startuje na svém sedmém Dakaru a mezi smetánku první dlouhé etapy, která měřila 333 kilometrů, se dostal v předposledním úseku. Jeho soupeři měli velké problémy, čehož český závodník dokázal využít.

Do cíle tak dojel třetí se ztrátou 21 minut 21 sekund. Zvítězil katarský jezdec Násir al-Attíja a druhý skončil legendární Sébastien Loeb, jenž devětkrát slavil titul mistra světa WRC.

Mezi kamiony dojel na skvělém třetím místě Aleš Loprais a dokázal se vklínit mezi kvarteto ruských Kamazů. Výborně zajel ve stejné kategorii Martin Macík, jenž skončil šestý. Vyhrál Rus Sotnikov.

​Příliš se nedařilo motocyklovým závodníkům. Jan Brabec obsadil 17. místo a na vítězného Australana Daniela Sanderse ztratil 32 minut a 37 sekund. V průběžném pořadí je 18. Na 21. místě pak dojel Milan Engel.

​S úsměvem na první etapu nebude určitě vzpomínat Martin Michek, který dojel s více než hodinovou ztrátou a v průběžném pořadí je obhájce desátého místa až za čtyřicítkou.

Organizátoři slavného závodu museli sáhnout ke změně programu. Kvůli dešti a povodním se nepojede pondělní maratonská etapa, při které závodníci spí jinde než mechanici. Pojede se pouze klasická rychlostní zkouška.