Další sporty

Svátek pro český golf! Kousková si zahraje nejlepší amatérský turnaj

Česká golfistka Sára Kousková nedávno dosáhla na vynikající úspěch. Jako první Češka v historii se totiž probojovala na nejprestižnější amatérský turnaj na světě Augusta National Women's Amateur, který se uskuteční na přelomu března a dubna v americkém státě Georgia. Ze svého počinu tak byla hodně nadšená. „Mám obrovskou radost. Pozvánka do Augusty je splněný sen. Je to odměnou nejen pro mě, ale i pro celý tým, který je okolo mě. Bude to svátek pro celý český golf," uvedla nadějná sportovkyně.

Na greenech i odpalištích tvrdě dřela, aby se dostala mezi amatérkami co nejvýš. Golfistce Sáře Kouskové se její píle a nasazení vyplatily. Na jaře se totiž jako první Češka zúčastní vyhlášeného amatérského turnaje Augusta National Women's Amateur, který proběhne v americkém státě Georgia na přelomu března a dubna. 

"Mám obrovskou radost. Pozvánka do Augusty je splněný sen. Je to odměnou nejen pro mě, ale i pro celý tým, který je okolo mě. Bude to svátek pro celý český golf," projevila česká golfová naděje velké nadšení. Obdobně mluvil i její manažer Jakub Mejzlík, který Kouskové nezapomněl vyseknout velkou poklonu. 

"Vnímám to jako velkou odměnu za dlouholetou práci. Asi si nedokážu představit člověka, který by si to v českém golfu víc zasloužil. Není to jenom ohromná osobní výhra, ale myslím, že to bude znamenat hodně i pro celý český golf, protože tohle by měla být jenom předzvěst toho, co bude následovat v dalších letech. Jsem rád, že to Sára dokázala, protože vím, že jí to loni uteklo o dvě místa a rok předtím to bylo taky takové na hraně," prozradil, co úspěchu předcházelo.

Související obsah

​Dvaadvacetileté hráčce pomohlo k nominaci do Augusty hned několik turnajů, na kterých si vedla více než dobře. Skvěle se jí dařilo například ve Stanfordu nebo na Konopišti.

"Sáře stoprocentně pomohl Stanford. To byl v podstatě nejkvalitnější turnaj, který se hrál loni v Americe. Určitě přispěla také výhra v Arizoně na jaře a bez debaty jí pomohlo vítězství na Konopišti při Amundi Czech Ladies Challenge," vypočítal Mejzlík turnaje, jež byly pro Kouskovou velmi úspěšné.

"To kritérium bylo určitě přísné a mně se to povedlo až napotřetí, protože ty předchozí dva roky jsem byla blízko a nestačilo to. Takže mám obrovskou radost, že se to teďka povedlo," přiznala mladá sportovkyně, proč jí v minulých letech pozvánka do Augusty unikala. 

Teď se česká golfistka bude připravovat v Americe, aby na turnaj přijela v co nejlepší formě. "Sára už odletěla do Ameriky, kde má v plánu absolvovat od začátku února před Augustou tři univerzitní turnaje. Na přelomu března a dubna přijde Augusta. Pak už dokončí svůj poslední univerzitní rok a vše směřuje k přechodu k profesionálkám," poodkryl manažer nejbližší i vzdálenější plány.

Související obsah

​V Augustě ve státě Georgia se na přelomu března a dubna představí 70 amatérských hráček a všechny budou chtít vybojovat titul. "Pole se skládá ze 70 hráček, přičemž 30 je na straně Američanek. Posléze je 30 hráček doplněno ze světového žebříčku. Deset pozvánek je pro vítězky turnajů během minulé sezony," popsala Kousková, jaké bude mít akce hráčské složení. Turnaj navíc možná poběží i v televizi. "Doufám, že vyjdou jednání o televizních přenosech, abychom mohli mít Augustu na českých obrazovkách. Bylo by to super a byla bych moc ráda," řekla Kousková. 

Případný úspěch by jí otevřel cestu mezi golfovou smetánku i ke sponzorům, s nimiž to v amatérském sportu není vůbec jednoduché.

"Od 1. ledna 2020 mají amatérky a amatéři konečně možnost si hledat partnery, za což jsem ohromně rád. Povedlo se prolomit ledy, protože golf byl podle mě jeden z posledních sportů, kde se drželo pravidlo, že amatéři nemohou získávat žádnou podporu. A právě proto byl přechod k profesionálům těžký."

"Máme zpětnou vazbu od partnerů, že Augusta má velký zvuk. A není se čemu divit. Před většinou hráček, které byly schopné na tomhle turnaji něco uhrát, je velká kariéra. Myslím si, že to jasně vystihuje to, že tam hrají nejlepší amatérky světa, které potom plynule přecházejí na profesionální úroveň," přiznal na závěr Mejzlík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události