Hokej

Ruský hokejista bude na ZOH hrát za Čínu. Povinně se musí naučit čínsky

Ruský hokejista bude na ZOH hrát za Čínu. Povinně se musí naučit čínsky
Ruský hokejista Denis Osipov v dresu Kunlunu. Zdroj: Profimedia.cz

Ruský hokejista Denis Osipov si ve 34 letech zahraje poprvé na olympijském turnaji. Nebude však hájit barvy rodné země, nastoupí totiž pod vlajkou Číny. Před začátkem sezony odstartoval působení v Kunlunu, a možnost být členem čínské reprezentace pro olympiádu se tak proměnila ve skutečnost. Má však jednu podmínku. Urostlý obránce se musí naučit alespoň několik čínských slov. A to ještě předtím, než se vydá do dějiště her.

Zahraje si na turnaji, který je snem každého hokejisty. Do ruského národního týmu by se asi nedostal, a tak vzal zavděk Čínou. Zadák Denis Osipov začal v této sezoně nastupovat za Kunlun, který hraje KHL, a už od začátku měl otevřenou možnost být pod pěti kruhy. Jen v barvách pořadatelské země.

Trenérům se rodák z Moskvy s řadou zkušeností z Kontinentální hokejové ligy i mládežnických reprezentací sborné zalíbil a do nominace ho opravdu zařadili.

"Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, jak se říká. Samozřejmě jsem na to myslel. Je to sen každého profesionálního sportovce," vyjádřil se pro RSport.ria.ru k čínské soupisce pro olympijské hry, kde nechybí jeho jméno.

Navíc přiznal, že vůbec neměl jistotu, jestli se do Pekingu dostane. Při podpisu smlouvy s Kunlunem se o té možnosti pouze diskutovalo. "Nikdo nikomu nic nezaručil. O mé možné účasti se jen mluvilo," uvedl.

Související obsah

​Dokonce přiznal, že jeho účast v reprezentaci má určitou podmínku. Aby se se spoluhráči dobře domluvil, musí se naučit čínsky. Alespoň několik předepsaných výrazů.

"Problémy s komunikací nejsou. Všichni se postupně učí anglicky. My se zase učíme čínsky. Dostali jsme seznam čínských slov, která se musíme před olympiádou naučit. Poměrně hodně slov," přiznal Osipov.

Na olympijské hry do Pekingu se samozřejmě chystají i Češi. Jak vznikala nová olympijská kolekce?

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události