Další sporty

Snowboardcrossařka Samková na OH nepoletí, kvůli zranění svůj start zrušila

Snowboardcrossařka Eva Samková se bohužel s definitivní platností nezúčastní zimních olympijských her v Pekingu. Olympijská vítězka, která v letošní sezóně utrpěla zlomeninu obou kotníků, se po dohodě s lékaři rozhodla nestartovat.

"Zahojím se a vrátím se zpátky. Děkuji všem, kdo mi pomáhají a věří mi, lidem okolo mě, všem partnerům a fanouškům. Říkala jsem, že olympiáda není nejdůležitější věc na světě a teď můžu dokázat, že to tak cítím. Na začátku sezóny se mi jezdilo dobře. Rozhodnutí nejet do Pekingu bylo těžké, ale správné. Teď se soustředím na to, abych se uzdravila a fungovala dál," prohlásila v tiskové zprávě Eva Samková, která se po zranění věnovala intenzivní rehabilitaci.

Po operaci obou zlomených kotníků ze závodu v rakouském Montafonu se ale olympijská vítězka ze Soči rozhodla na pekingské olympiádě nakonec nestartovat. A to po dohodě s lékaři. "Eva i všichni kolem ní se maximálně snažili, aby mohla závodit. Její zranění jsou však rozsáhlá a start na olympijských hrách by pro ni v současné době byl příliš velkým rizikem," říká lékař a zároveň člen lékařského konzilia Jiří Dostal z Centra sportovní medicíny. "Jakékoli jiné rozhodnutí by znamenalo riziko nejen pro sportovní kariéru, ale i pro civilní život," dodává profesor Pavel Kolář z Centra pohybové medicíny.

Související obsah

​Podle trenéra Marka Jelínka by se Eva Samková mohla vrátit na prkno někdy na jaře. "Rehabilitace se teď trochu zklidní a vrátí do méně aktivního režimu. Rádi bychom Evu postavili v závěru sezóny na prkno. Závodů se účastnit zatím nebude, jízda na sjezdovce nebo v lehké snowboardcrossové trati by se ale dala na jaře stihnout," vysvětluje kouč české snowboardcrossařky.

Související obsah

​I bez dvojnásobné olympijské medailistky však bude mít český snowboardcross v Pekingu zastoupení. Do dějiště OH se totiž chystají Jan Kubičík a Vendula Hopjaková, kteří se účastní jak individuálních závodů, tak i týmové soutěže. "Na parťáky z týmu jsem už teď pyšná, držím jim palce, stejně jako všem ostatním sportovcům české výpravy. Přeji všem zdraví, radost a úspěšné tažení," dodává Samková.

Eva Samková se během rehabilitace musela vypořádat i s covidem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události