Fotbal

Dojemné chvíle v Nizozemsku. Hráč bojující s rakovinou se vrátil na hřiště

Dojemné chvíle v Nizozemsku. Hráč bojující s rakovinou se vrátil na hřiště
Hráči Excelsioru a Ajaxu vítají Devina Planka na hřišti | Zdroj: Profimedia

Opravdu dojemné chvíle byly k vidění v závěru zápasu nizozemského fotbalového poháru, kdy Ajax Amsterdam hostil na svém hřišti třetiligový Excelsior Maassluis. V 89. minutě totiž za hosty nastoupil Devin Plank, kterému byl téměř před rokem diagnostikován zhoubný nádor. Když vběhl na hřiště, oba týmy se postavily do dvojstupu, aby teprve 20letému fotbalistovi zatleskaly.

Utkání mezi Ajaxem a jeho třetiligovým soupeřem mělo naprosto jasného favorita, což svěřenci trenéra Erika ten Haga dokázali bezezbytku potvrdit. Excelsior na svém hřišti rozstříleli 9:0, ale to nebyl ten nejdůležitější moment, který byl v utkání k vidění. 

Dvacetiletý Devin Plank odehrál poslední zápas za Excelsior v říjnu 2020, protože si stěžoval na bolesti nohy. Následně mu byl lékaři diagnostikován zhoubný nádor v lýtku, a musel tak podstoupit chemoterapii. 

Když se vedení klubu dozvědělo, že pohárový zápas se odehraje právě s Ajaxem, byla to pro něj skvělá příležitost, jak mladému hráči zpříjemnit proces zotavení, když ho alespoň na chvíli pošle na hřiště. Lékaři doporučili, aby Plank v zápase odehrál maximálně dvě minuty, aby to nijak neohrozilo jeho zdravotní stav. 

Související obsah

​V 89. minutě tak mohl přijít jeho triumfální návrat. Celý okamžik je o to dojemnější, že se hráči obou týmů spojili, aby Plankovi při nástupu na hřiště vytvořili čestnou stráž a zatleskali mu. Někteří jej i objali. Na celou situaci se můžete podívat zde: 

Sám hráč to po zápase označil za nejlepší okamžik v jeho životě. "Byl to nezapomenutelný okamžik. Už jsme udělali čtyři změny a já myslel, že nenastoupím. Naštěstí na mě trenér nezapomněl. Každý den pracuji na tom, abych se vrátil," vyprávěl dojatě. "Doufám, že co nejdříve budu mít zase hodně odehraných minut," dodal. 

Celý příběh jen dokládá, jak malicherné sportovní výsledky mohou být a že jsou v životě mnohem důležitější věci. I přes konečnou porážku 0:9 na tento zápas mladý hráč Excelsioru nikdy nezapomene. 

Zdravotní problémy se srdcem potkaly i Sergia Aguera, který ale kvůli nim musel ukončit kariéru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události