Fotbal

Exsparťan Bony po více než roční pauze našel angažmá v Eredivisie

Exsparťan Bony po více než roční pauze našel angažmá v Eredivisie
Bony Wilfried v dresu Sparty Zdroj: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Fotbalový útočník Bony Wilfried po zářných angažmá ve Spartě či Swansea poslední rok marně hledal klub, ale tomu je nyní konec. Snajpr s nejlepšími roky za sebou nevzal žádné druhořadé angažmá, zahraje si nizozemskou nejvyšší ligu. Bývalý reprezentant Pobřeží Slonoviny zaujal i svou fyzičkou.

Už více než rok nehraje, naposledy působil Bony v saúdskoarabském Al Ittihadu, ale tam skončil v listopadu 2020 a od té doby marně hledal nového zaměstnavatele. Ačkoliv má za sebou i angažmá v Manchesteru City, v 33 letech si nemohl najít klub. Až nyní se dohodl s Nijmegenem, který hraje nejvyšší nizozemskou ligu.

Není to náhoda, že si ho vybral zrovna tento klub. Právě do nizozemské ligy přestoupil ze Sparty v roce 2011. Tehdy si ho vyhlédl sportovní ředitel Vitesse Ted van Leeuwen. Ten od loňského roku pracuje jako technický ředitel v Nijmegenu a jelikož devátý celek Eredivisie sháněl útočníka, vzpomněl si van Leeuwen na starého známého.

"Všiml jsem si, že Wilfried nebyl smířený se svým odchodem do fotbalového důchodu," uvedl technický ředitel Nijmegenu. "Pochopitelně má sice tréninkové manko, ale na někoho, kdo byl tak dlouho mimo, je v pozoruhodně dobré kondici," pochválil 33letého útočníka. Obě strany se zatím dohodly na smlouvě do konce sezony. O Bonyho další budoucnosti rozhodnou jeho výkony.

Související obsah

​Ve Spartě africký fotbalista nastřílel celkem 33 gólů a získal si i fanoušky svou snahou učit se česky a následnými rozhovory v češtině. Ve Vitesse Arnhem se poté stal dokonce nejlepším střelcem Eredivisie, což mu zajistilo přestup do Anglie. Válel také ve Swansea, čímž si vysloužil přestup do Manchesteru City, za který odehrál 46 zápasů a dal 11 gólů. Poté jeho kariéra nabrala špatný směr. Návrat do Swansea nebyl moc povedený, následovala angažmá v Al-Arabi a Al-Ittihadu a poslední rok už jen čekal na další angažmá. Úspěchy slavil i s reprezentací, za kterou nastoupil do 59 utkání, dal 19 gólů a v roce 2015 slavil výhru afrického šampionátu.

Bony Wilfried nezapomněl na své působení ve Spartě a na podzim popřál bývalému klubu štěstí v derby:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události