Bengals zastavili Mahomesův smrtící útok a v Super Bowlu si zahrají s Rams

Vonn Bell ze Cincinnati Bengals zachytil míč | Zdroj: Profimedia

Letošní Super Bowl (finále NFL) bude mít překvapivé účastníky. Po vypadnutí lídrů obou konferencí i Bradyho Tampy Bay v minulém týdnu padli před branami finále nečekaně i Kansas City Chiefs, když měli utkání proti Bengals takřka v kapse. Senzační obrat mladý tým ze Cincinnati dotáhl v prodloužení. Druhým finalistou bude tým Los Angeles Rams, který vyzrál těsně na San Francisco 49ers, takže si zahraje Super Bowl, který se bude konat na jeho SoFi Stadium.

První utkání o postup do Super Bowlu proti sobě postavilo obrovského favorita, tedy Kansas City Chiefs, na domácím stadionu a mladý, nezkušený tým Cincinnati Bengals. Hosté vyhráli playoffové utkání před letošní sezonou naposledy v ročníku 1990. Loni v základní části vyhráli jen čtyři zápasy, předloni dokonce pouhé dva. A také v konferenčním finále od začátku dostávali naloženo.

Quarterback domácích Patrick Mahomes z prvních tří útoků dovedl svůj tým ke třem touchdownům, zatímco útoku pod taktovkou Joea Burrowa se nadařilo a Chiefs se dostali do vedení 21:3. V závěru poločasu také Bengals skórovali touchdown a dali šanci domácím na ještě jeden útok. Mahomes za minutu dokázal přejít celé hřiště, ale z jednoho yardu se mu ani na dva pokusy nepovedlo skórovat, takže Chiefs v poločase vedli 21:10.

Zastavení jeden yard od koncové zóny se ukázalo býti zlomovým bodem. Téměř nezastavitelný útok Chiefs se v druhém poločase proti obraně Bengals vůbec nedokázal prosadit a hosté pomalu snižovali, až dokázali vyrovnat, a nakonec i otočit na 24:21. Domácí mohli vyhrát zápas posledním útokem, ale místo touchdownu zvládli skórovat pouze field goalem za tři body, takže se šlo do prodloužení.

V něm měli Chiefs štěstí, když vyhráli hod mincí a šli na míč jako první. Kdyby skórovali touchdown, zápas by vyhráli, aniž by měl soupeř šanci odpovědět, jenže jednu z Mahomesových přihrávek dokázal zachytit bránící Vonn Bell, čímž se na míč dostali hosté. A po několika přiblíženích běhovými hrami Joea Mixona kopnul vítězný field goal Evan McPherson, který hraje svou první sezonu v NFL.

Největší favorit je tak ze hry venku. A na jeho úkor postoupilo do finále Cincinnati, které předloňskou sezonu skončilo poslední v lize se dvěma výhrami. Loni se čtyřmi výhrami v základní části patřilo rovněž mezi nejhorší v lize. Ovšem letos Bengals zažívají pohádkovou sezonu, která může skončit happy endem v Super Bowlu.

Ten se bude hrát na losangeleském SoFi Stadium. Domácí zápasy zde hrají LA Chargers i LA Rams. A právě druhý zmiňovaný celek zde hrál konferenční finále proti San Franciscu 49ers, tedy týmu, kterému v základní části dvakrát podlehl. I když byli Rams domácí, více fanoušků na stadionu měli 49ers a v poločase měli důvod k radosti, jelikož jejich tým vedl 10:7.

​Ve třetí čtvrtině San Francisco navýšilo vedení touchdownem George Kittla, ale v poslední části se podruhé v zápase prosadil nejlepší wide receiver letošní sezony Cooper Kupp a obrat dovršil dvěma field goaly Matt Gay. Jimmy Garoppolo, quarterback San Francisca, dostal necelé dvě minuty na svůj útok, ale při jedné akci pod tlakem zkoušel neobratný hod na spoluhráče, který míč pouze vyrazil k soupeři, a Rams tak díky zisku míče ukončili zápas.