Fotbal

Na fotbal může stále jen tisíc lidí, ministerstvo ale pracuje na rozvolnění

Na fotbal může stále jen tisíc lidí, ministerstvo ale pracuje na rozvolnění
Slávističtí fanoušci v omezeném počtu na stadionu | Zdroj: Profimedia

Už příští víkend se znovu rozběhne nejvyšší česká fotbalová liga. Ačkoliv Ligová fotbalová asociace (LFA) intenzivně jednala o tom, aby na stadiony mohlo více diváků, bylo zatím její jednání neúspěšné. Pro 20. ligové kolo tak platí stejné podmínky jako v závěru podzimní části, tedy maximálně tisíc lidí, kteří jsou očkovaní nebo prodělali covid v posledních 180 dnech. Podle předsedy LFA Dušana Svobody už ale ministerstvo pracuje na rozvolnění.

Toto pravidlo bylo zavedeno ještě během působení minulé vlády, a tak se LFA okamžitě po jmenování té nové vydala jednat. "Po dobu vrcholící zimní přípravy pro nás bylo prioritou především zajištění plnohodnotného tréninkového procesu všech týmů. Tady je třeba si uvědomit specifikum kolektivního profesionálního sportu, který se liší oproti běžným pracovním kolektivům. Případná kolektivní karanténa v jednom týmu totiž ovlivní i fungování v týmu soupeře, a může tak zasáhnout významně do chodu celé ligy. Nehledě na to, že se blíží také extrémně důležité zápasy Slavie a Sparty v evropských pohárech. Tam by případná karanténa měla nedozírné následky," uvedl předseda Ligového výboru LFA Dušan Svoboda.

Svoboda zároveň upozorňuje, že jakékoli vyjednávání je složitější než v minulé sezoně. "Na rozdíl od minulé sezony se pořádání ligových utkání neřídí na základě výjimky či jiných speciálních pravidel, ale platí pro nás stejná pravidla jako pro jiné hromadné akce napříč obory v rámci jednoho mimořádného opatření. O to je pak složitější při jednáních se státními orgány dojít k dohodě. Samozřejmě bychom rádi, kdyby se na fotbal nahlíželo jinak, protože se domníváme, že v otevřeném prostoru je šíření nákazy podstatně méně rizikové než v uzavřených halách nebo budovách či třeba v obchodních centrech," upozorňuje Svoboda. 

Související obsah

Svoboda ale světlo na konci tunelu vidí. "Dle našich informací se na ministerstvu zdravotnictví připravují materiály a plány, jak budou probíhat rozvolňovací vlny a postupné změny stávajících opatření. Víme také, jaká je situace v jiných evropských zemích, kde se s variantou omikron také potýkají. A napříč Evropou se přijímají významně rozdílná opatření," říká s tím, že doufá, že se brzy podaří naplnit alespoň 50 % stadionu. 

Velká protikoronavirová opatření budou panovat na olympiádě v Pekingu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události