Další sporty

S anonymní kritikou nesouhlasíme, zní z týmu transgender plavkyně

S anonymní kritikou nesouhlasíme, zní z týmu transgender plavkyně
Transgender plavkyně Lia Thomasová | Zdroj: Profimedia

V posledních týdnech se proti transgender plavkyni Lie Thomasové začala ozývat silná anonymní kritika z řad plaveckého týmu Pensylvánské univerzity. Jeho členky v úterý ale vydaly oficiální prohlášení, ve kterém se své kolegyně zastaly.

"Chceme Lie vyjádřit naši plnou podporu v jejím rozhodnutí stát se ženou. Vážíme si jí jako člověka, spoluhráčky a přítelkyně. Pocity, které vyjádřily anonymní členky našeho týmu, neodpovídají pocitům, hodnotám a názorům celého týmu Pensylvánské univerzity, který je složený ze 39 žen s různým původem," stojí v oficiálním prohlášení, které paradoxně nebylo podepsáno, ale mluvčí týmu řekl, že zastupuje několik žen. 

Thomasová totiž byla v nedávné době obětí tvrdé kritiky. "Necítíme se s ní v šatně dobře. Je to rozhodně nepříjemné, protože Lia má stále mužské části těla a stále ji přitahují ženy," vyjádřila svůj názor jedna z kolegyň.

Související obsah

"Je to poměrně frustrující, protože Liu vůbec nezajímá, jak se cítíme. Nás je v týmu 35 a musíme ji přijmout. I škola se pro ni snaží dělat vše a zajišťuje, aby měla to největší pohodlí. Na nás ostatní vůbec nemyslí," pokračovala další z nich. 

22letá americká plavkyně drží jedny z nejlepších národních časů na 200, 500 a 1 500 metrů volným stylem. I tyto výsledky dráždí její kolegyně a kritiku si vysloužila i od bývalých olympijských vítězek Donny de Varonové a Nancy Hogsheadové-Makarové.

Související obsah

​Naopak na podporu Thomasové vydala nedávno prohlášení tokijská olympionička Brooke Fordeová. "Věřím, že zacházet s lidmi s respektem a důstojností je důležitější než jakákoliv trofej nebo rekord, což je důvod, proč letos nebudu mít problém závodit proti Lie v NCAA," řekla.

V loňském roce bojovala transgender žena o titul v soutěži krásy.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události