Vládcem afrického kontinentu pro rok 2022 se stal Senegal, který ve finále udolal Egypt. O vítězi rozhodly až závěrečné pokutové kopy. V nich sehrál jednu z hlavních rolí senegalský gólman Édouard Mendy, který za svá záda nepustil dvě ze čtyř penalt. Při pokusu Abdelmonema mu sice pomohla branková konstrukce, ale čtvrtou penaltu v pořadí zahrávanou Lasheenem bravurně zneškodnil. Během cesty na africký trůn udržel senegalský dlouhán pět čistých kont. Definitivní tečku za zápasem pak udělal liverpoolský Sadio Mané. Ten si k rozhodující páté penaltě stoupnul i přes nezdar ze sedmé minuty zápasu, kdy svou desítku neproměnil.
Devětadvacetiletý brankář Chelsea zažívá rok snů. Po přestupu z francouzského Rennes v září 2020, kde si ho jako náhradu za chybujícího Kepu Arrizabalagu vyhlédl Petr Čech, se ihned stal jedničkou Blues. S londýnským celkem triumfoval v Lize mistrů, kdy během cesty za titulem zapsal devět čistých kont. Neprůstřelnost uhájil proti takovým titánům, jako jsou Manchester City, Real Madrid, Sevilla nebo Atlético Madrid.
Následovala výhra Superpoháru UEFA, kdy proti Villarrealu odchytal celý zápas. Až na penalty ho vystřídal specialista Kepa. Mendy mohl vyhrát i FA Cup, nejstarší klubovou soutěž světa, ale ve finále s Leicesterem dostal přednost jeho týmový kolega Arrizabalaga, nejdražší brankář fotbalové historie. Po Tielemansově brance však nakonec zvítězily Lišky.
Vytáhlý Senegalec má tak na kontě tři týmové trofeje za necelý rok. Ovšem v hlasování o Zlatý míč za rok 2021 skončil mimo první třicítku a v Jašinově trofeji pro nejlepšího brankáře ho porazil italský Gianluigi Donnarumma, vítěz evropského šampionátu. Chuť si však rodák z francouzského Montivilliers spravil při vyhlášení FIFA The Best, kde italského obra porazil a k týmovým trofejím přidal i tu individuální.
Nutno dodat, že před sedmi lety, kdy bylo Mendymu dvaadvacet let, byl nucen opustit francouzský třetiligový AS Cherbourg. Rok byl bez klubu a hledal si zaměstnání mimo fotbal. V roce 2015 obsadil pozici čtvrtého brankáře v Olympique Marseille a v rezervním týmu francouzského giganta byl během sezóny 2015/2016 dvojkou za Florianem Escalesem. Přes druholigovou Remeš se dostal v roce 2019 až do Rennes, kde měl nahradit odcházejícího Tomáše Koubka. To se mu povedlo, svými výkony si vysloužil přestup do Londýna a nyní sbírá jednu trofej za druhou.
Chelsea si v FA Cupu poradila s Plymouthem i bez Mendyho, ale trápila se až do prodloužení: