Tenis

Novinář po rozhovoru s tenistkou Pcheng Šuaj zpochybnil její bezpečí

Novinář po rozhovoru s tenistkou Pcheng Šuaj zpochybnil její bezpečí
Zdroj: profimedia.cz

Ve stínu Zimních olympijských her v Pekingu 2022 stále rezonuje kauza dříve zmizelé tenistky Pcheng Šuaj. Bývalá světová jednička se sice již objevuje na veřejnosti, a dokonce promluvila s médii, ale nad kauzou se stále vznáší mnoho otázek. “Není možné říct, zda je v bezpečí,“ řekl Marc Ventouillac, který s tenistkou mluvil.

Marc Ventouillac z francouzského deníku L´Equipe byl první zástupce nečínského média, kdo s teniskou mluvil po listopadovém zmizení. V jeho pondělním článku Pcheng Šuaj popřela své vyjádření o sexuálním útoku bývalého vicepremiéra čínské vlády, po kterém byla týdny nezvěstná.

Ačkoli podle Ventouillaca Šuaj vypadala v dobré kondici, o její svobodě a bezpečí nelze s jistotou rozhodnout. "Není možné říct, zda je v bezpečí," cituje francouzského žurnalistu The Guardian.

Jejich rozhovor, který pomohl zorganizovat Čínský olympijský výbor ve spolupráci z Mezinárodním olympijským výborem, se protáhl místo odhadované půlhodinky na dvojnásobek a tenistka zodpověděla všechny otázky, a to jak ty předem zaslané na žádost čínské strany, tak i další. "V otázkách nedošlo k žádné cenzuře," komentoval Ventouillac, zároveň přiznal, že tenistka byla na rozhovor o ostře sledované kauze skvěle připravená a věděla, jak bude odpovídat. "Nemůžeme vědět, jestli to bylo předem připravené nebo tak něco. Řekla to, co jsme čekali," pokračoval Ventouillac o rozhovoru, ve kterém odpovědi čínské tenistky byly z čínštiny překládány třetí osobou.

Související obsah

Pcheng Šuaj zmizela v listopadu poté, co na sociálních sítích zveřejnila příspěvek, ve kterém promluvila o sexuálním útoku vysoce postaveného politika. Příspěvek byl rychle smazán, stejně tak bylo cenzurováno její jméno na internetu. Po nátlaku veřejnosti i světových sportovních spolků (WTA například v reakci zrušila všechny své zastávky na území Číny) se tenistka začala znovu objevovat na veřejnosti, výhradně skrze média řízená čínskou komunistickou stranou, a dokonce byla přítomná i na závodu ve freestylovém lyžování na ZOH 2022, kde seděla po boku prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.

Zdroj: profimedia.cz

Podle francouzského novináře mohl rozhovor s L´Equipe posloužit jako nástroj propagandy Čínské lidové republiky. Možnost, jak ukázat světu, že kolem Pcheng Šuaj žádná kauza není, ukončit kontroverzní otázky a během probíhající olympiády zlepšit pohled na pořadatelskou zemi, která je dlouhodobě obviňována z porušování lidských práv. 

Pcheng Šuaj je dvojnásobnou olympijskou vítězkou ve čtyřhře. Zlato z olympiády má také Rafael Nadal, který ale na konci ledna získal svou 21. grandslamovou trofej, když dokázal opanovat Australian Open:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události